Uruchomienie kierunku lekarskiego wymaga zgody ministra zdrowia lub nauki, zaś liczbę studentów pierwszego roku określa minister zdrowia. Zwykle limity przyjęć na konkretne uczelnie znane były około połowy lipca, ale nie tego roku. Minister Przemysław Czarnek udzielił zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego kilku uczelniom, które nie uzyskały pozytywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Obecne władze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleciły ponowną ocenę tych uczelni. Wbrew stanowczym zapowiedziom, minister nauki nie odbiera uprawnień tym, które pozytywnej oceny nie otrzymały, ale minister zdrowia nie przyznaje im limitów przyjęć, co oznacza, że nie mogą one przeprowadzić w tym roku rekrutacji. Limitów nie otrzymały jak na razie: Uniwersytet w Siedlcach, Akademie Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Nowym Targu, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I (niepubliczna) oraz Społeczna Akademia Nauk w Łodzi. Trzy z tych uczelni, siedlecka, sądecka i poznańska, rozpoczęły kształcenie lekarzy w ubiegym roku i będą je kontynuoway.
Po ponownej kontroli PKA limity przyjęć na studia lekarskie w roku akademickim 2024-25 uzyskały: Akademia WSB (60 miejsc), Uniwersytet Kaliski (60), Politechnika Wrocławska (40) oraz filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (36 miejsc na studia stacjonarne i 17 na niestacjonarne).
Limity przyjęć minister zdrowia określa w rozporządzeniu. Pierwsza jego wersja z 16 lipca wymieniała 30 uczelni, które mogą realizować studia lekarskie, w tym Akademię Tarnowską i Politechnikę Bydgoską. Projekt nowelizacji tego rozporządzenia z 8 września wskazuje już 38 podmiotów, przy czym rekrutację na kierunek lekarski na rok 2024/25 na podstawie przyznanych limitów przeprowadzą (w większości już ją zakończyły) 33 uczelnie. W tej grupie są 2 politechniki, tyle samo uczelni zawodowych, a także 7 uczelni niepublicznych.
Studia lekarskie w Polsce w roku akademickim 2024-2025 może podjąć 9880 osób, w tym 6278 na studiach stacjonarnych w j. polskim, 101 cudzoziemców na studiach stacjonarnych w j. polskim, 1712 na studiach niestacjonarnych w j. polskim i 1789 na studiach stacjonarnych w języku obcym. Na kierunku lekarsko-dentystycznym w 11 „starych” uniwersytetach medycznych studia może podjąć 1410 osób, w tym 1122 w j. polskim i 288 w innym języku. Po raz pierwszy podejmuje się kształcenia dentystów Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
(p)