logo
FA 9/2024 informacje i komentarze

artykuł sponsorowany

Diamond Open Access – diamentowy otwarty dostęp w kwartalniku Studia z Polityki Publicznej SGH

Diamond Open Access – diamentowy otwarty dostęp w kwartalniku Studia z Polityki Publicznej SGH 1

W lipcu 2024 roku UNESCO ogłosiło utworzenie Global Diamond Open Access Alliance. Jest to inicjatywa, która ma promować nowe podejście do systemu publikowania naukowego, wolnego od obciążeń finansowych zarówno dla autorów i ich instytucji, jak i czytelników. Kwartalnik Studia z Polityki Publicznej jest od kilku lat wydawany przez Oficynę Wydawniczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie właśnie jako diamentowy Open Access. Dlaczego warto w nim publikować?

W ostatnich latach, wraz z rozwojem komercyjnych platform z publikacjami naukowymi, wymiana wiedzy nabrała mocno komercyjnego charakteru. Stało się tak nie tylko ze względu na rosnące ceny subskrypcji czasopism naukowych dostępnych na platformach takich jak Scopus czy Web of Science, ale także na wysokie opłaty dla autorów za publikowanie w tych czasopismach w formule Open Access. APC (ang. Article Processing Charge) czyli opłata, którą autor musi wnieść za publikację swojego tekstu w formule Otwartego Dostępu sięga tutaj kilku tysięcy euro.

Tymczasem dzięki inicjatywie diamentowego Otwartego Dostępu wracamy do tradycji dzielenia się wiedzą bez żadnych finansowych ograniczeń. Wiedza naukowa jako dobro wspólne staje się w ten sposób bardziej dostępna.

Czasopisma wydawane jako diamentowy (inaczej platynowy) Otwarty Dostęp nazywane są również „no fee journals”. Są one najczęściej finansowane ze środków publicznych, czyli przez instytucje badawcze, uniwersytety czy stowarzyszenia, dlatego nie pobierają żadnych opłat od autorów za publikowane artykuły. Są również indeksowane w ogólnoświatowej bazie otwartych czasopism, czyli Directory of Open Access Journals (DOAJ).

Co ważne, publikowanie w tych czasopismach spełnia warunki otwartości określone przez takich grantodawców, jak Narodowe Centrum Nauki czy inne instytucje zrzeszone w cOAlition S.

Kwartalnik Studia z Polityki Publicznej jest wydawany od 2014 r. Od czwartego numeru 2023 r. ukazuje się wyłącznie w formie elektronicznej na otwartej platformie econjournals.sgh.waw.pl/KSzPP/index. Ma obecnie 70 pkt na liście MEiN. Jest czasopismem diamond Open Access, co oznacza, że wszystkie teksty ukazują się na otwartej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0. Międzynarodowe (CC BY 4.0.). Są dostępne bez żadnych ograniczeń dla czytelników, zaś autorzy nie wnoszą opłat za publikację. Kwartalnik jest również indeksowany w międzynarodowej bazie DOAJ.

Czasopismo publikuje w następujących dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o polityce i administracji, nauki o rodzinie, nauki o zdrowiu, nauki socjologiczne, stosunki międzynarodowe. Natomiast tematyka publikowanych tekstów jest bardzo szeroka. Powinna być oczywiście związana z polityką publiczną, ale może dotyczyć zarówno teorii znanych w tej dyscyplinie, np. modeli analizy w politykach, interesariuszy, modelowania problemów publicznych (wyzwań, ryzyk), dyskursów itp., jak i traktować o czynnikach instytucjonalnych współkształtujących politykę publiczną, o źródłach wpływających na kształtowanie polityk publicznych, czy też o źródłach wiedzy w wybranych politykach. Sporo tekstów poświęconych jest również politykom horyzontalnym i sektorowym. Są to przykładowo teksty o polityce społecznej, polityce rynku pracy, gospodarczej, edukacyjnej, kulturalnej, zdrowia, o zagadnieniach regulacyjnych itp.

Czasopismo publikuje teksty po polsku i po angielsku. Szczególnie w tym ostatnim przypadku redakcja stara się zapraszać do współpracy recenzentów zagranicznych, gdyż ambicją kwartalnika jest oczywiście jego jak najszersze umiędzynarodowienie. Bardzo istotna jest kwestia przestrzegania światowych zasad publikowania naukowego, dlatego wszystkie teksty poddawane są podwójnej ślepej recenzji, co jest szczegółowo opisane na stronie czasopisma. Dodatkowo można na stronie zapoznać się z zasadami etyki wydawniczej. Zostały one spisane na podstawie zasad Committee on Publication Ethics (COPE) – Guidelines on Good Publication Practice.

Anna Anetta Janowska Sekretarz redakcji Kwartalnika Studia z Polityki PublicznejPełnomocniczka Rektora SGH ds. Otwartej Nauki

Wróć