logo
FA 9/2024 informacje i komentarze

Collegium Civitas w Grupie Merito

Kolejna duża konsolidacja w grupie uczelni niepublicznych stała się faktem, gdy 10 września 2024 Collegium Civitas z Warszawy dołączyło do Grupy Merito, największej grupy uczelni niepublicznych w Polsce, do której należą Uniwersytety WSB Merito i Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu. Collegium Civitas zachowuje w tym towarzystwie markę, nazwę i osobowość prawną. To uczelnia o długiej tradycji, założona w 1997 roku przez badaczy z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Od lat plasuje się w pierwszej dziesiątce Rankingu Uczelni Niepublicznych Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Oferuje studia prowadzone w języku polskim i angielskim oraz studia dwujęzyczne w zakresie: dziennikarstwa i nowych mediów, socjologii, stosunków międzynarodowych, zarządzania i prawa (w ok. 100 specjalnościach) oraz ponad 25 programów na studiach podyplomowych. Uczelnia ewaluowała dwie dyscypliny i ma prawo do doktoryzowania i habilitowania w zakresie nauk socjologicznych oraz nauk o polityce i administracji. Prowadzi też Uniwersytet Trzeciego Wieku.

– Dołączenie do Grupy Merito, a także standardów naukowych, których gwarantem jest Federacja Naukowa WSB-DSW Merito, pozwoli nam na sprostanie wyzwaniom przyszłości w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Mając na względzie historię, dorobek i aspiracje Collegium Civitas oraz troskę o jej wysoką pozycję środowiskową i wpływ społeczny, uczelnia zachowuje odrębną markę, nazwę, siedzibę i podmiotowość prawną, obecnego rektora i kadrę prorektorską oraz kierowniczą. Będziemy także realizować założoną misję i wizję oraz główne cele strategiczne – wyjaśnia rektor Collegium Civitas, dr hab. Stanisław Mocek, prof. CC.

Grupa Merito gromadzi uczelnie działające w 11 miastach Polski, w tym 5 tworzących Federację Naukową Merito (Wyższe Szkoły Bankowe w Gdańsku, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa). To one w wyniku ostatniej ewaluacji uzyskały prawo do używania nazwy „uniwersytet”, stając się drugim uniwersytetem niepublicznym w Polsce – faktycznie to 5 uniwersytetów, gdyż każda uczelnia wchodząca w skład Federacji może używać nazwy „uniwersytet” (są to Uniwersytety WSB Merito i Uniwersytet Dolnośląski DSW). Uczelnie Grupy Merito kształcą obecnie ok. 100 tys. studentów.

– Procesy konsolidacji na rynku uczelni wyższych są od kilku lat coraz częstszą praktyką. Jest to odpowiedź m.in. na zmiany demograficzne, dynamikę otoczenia czy wyzwania dotyczące jakości kształcenia. Nasze 30-letnie doświadczenie we wspieraniu rozwoju uczelni to także osiem udanych konsolidacji. Jako największa grupa uczelni niepublicznych w Polsce, w dodatku ze statusem uniwersyteckim, jesteśmy gwarantem sprawnego zarządzania, elastycznego i szybkiego reagowania na zmieniające się otoczenie, wyzwania technologiczne, demograficzne czy polityczno-gospodarcze. Jestem pewien, że Collegium Civitas rozwinie się zgodnie z założeniami, łącząc swą historię, doświadczenie, a przede wszystkim nieoceniony kapitał ludzki – w postaci kadry naukowej, dydaktycznej i menedżerskiej – z zarządczym i organizacyjnym know-how Grupy Merito – mówi Paweł Zygarłowski, prezes Zarządu Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito, które jest założycielem uczelni należących do Grupy Merito.

Najbliższym planem Collegium Civitas po dołączeniu do Grupy Merito jest wejście do Federacji Naukowej WSB-DSW Merito, co w krótkim czasie pozwoliłoby uczelni na uzyskanie statusu uniwersytetu.

(p)

Wróć