logo
FA 9/2022 informacje i komentarze

Radiowcy łączą siły

Ścisłą współpracę w zakresie tworzenia programów oraz wymiany doświadczeń w zakresie technologii i marketingu, a także budowanie wspólnej bazy ekspertów i naukowców zakłada porozumienie rozgłośni akademickich, jakie zawiązano w połowie lipca z inicjatywy Radia Pałacc działającego w Collegium Civitas. Pomysł zrodził się przy okazji cyklicznych czwartkowych audycji Bit of News, podczas których Wojciech Frenszkowski, do końca września redaktor naczelny tej stacji, rozmawiał na antenie z przedstawicielami akademickich rozgłośni o realiach studiowania w ich miastach. Mówiono m.in. o tym, co przyciąga młodych ludzi do tych ośrodków. W lipcu w Warszawie postanowiono zacieśnić współpracę. Jej fundamentem ma być zachowanie pełnej podmiotowości wszystkich redakcji lokalnych. Jak zapewniają inicjatorzy przedsięwzięcia, jego uczestnicy mają sobie pomagać, a nie przeszkadzać. Na zaproszenie gospodarzy do stolicy przyjechali „radiowcy” z: Radia MORS (Gdańsk), Radia Centrum (Lublin), Radia Meteor (Poznań), Radia Egida (Katowice), Studenckiego Radia Żak (Łódź), Radia UWM FM (Olsztyn). W spotkaniu zdalnie brali udział reprezentanci Radia UJOT FM (Kraków).

– Chcemy połączyć osoby o podobnych zainteresowaniach, poszerzyć możliwości rozwoju naszych dziennikarek i dziennikarzy, ale też pokazać im różne modele pracy, żeby czerpali, co i ile uznają za stosowne – wyjaśnia Michał Tomasik, który od października przejmie obowiązki reaktora naczelnego Radia Pałacc.

Kooperacja będzie polegać na udostępnianiu sobie nawzajem materiałów i pomoc w tworzeniu lokalnych formatów radiowych. Zapowiedziano także pierwszą międzyuczelnianą audycję, która ma wystartować w nadchodzącym roku akademickim. Ponadto „radiowcy” chcą wymieniać się doświadczeniami w zakresie technologii, marketingu i innych dziedzin związanych z mediami. Porozumienie obejmuje także współorganizację imprez i wydarzeń, którymi opiekują się poszczególne stacje.

– Obiecująco wygląda zapowiedź współdziałania przy tworzeniu chmurowego dostępu do produkcji i wymiany informacji, w tym dźwiękowej. Musimy mieć stały dopływ newsów, głównie o tematyce studenckiej, więc taka chmura zapewniałaby nam regularny do nich dostęp. Chętnie dołożymy też nasze kontakty do bazy ekspertów. Wprawdzie stawiamy najczęściej na swoich, ale nie wyklucza to otwarcia się na inne środowiska w Polsce – zapowiada Marek Skowronek, red. nacz. Radia Centrum działającego przy UMCS.

Z kolei Karol Stachowicz, redaktor naczelny Radia MORS, przekonuje: – Każda studencka stacja ma inną specyfikę, inne warunki i inne priorytety, ale im lepiej będziemy się poznawać, tym łatwiej będzie nam szukać przestrzeni wspólnych interesów. Mam nadzieję, że już wkrótce przekonają się o tym zarówno nasi dziennikarze, jak i słuchacze.

Członkowie porozumienia liczą na dołączenie do projektu pozostałych rozgłośni studenckich. Na razie ustalono, że co pół roku nieformalnej sieci będzie przewodzić inna stacja. Jako pierwsze zostało wybrane Radio Pałacc.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza próba integracji studenckich rozgłośni. W 2003 roku redaktorzy naczelni 9 koncesjonowanych stacji z Rzeszowa, Lublina, Poznania, Białegostoku, Zielonej Góry, Warszawy, Wrocławia, Olsztyna i Łodzi (później dołączyła Radiofonia skupiająca 8 krakowskich uczelni) powołali Porozumienie Rozgłośni Akademickich. Jego celem była m.in. koordynacja działań promocyjnych i strategii programowej. W 2007 r. PRA starało się o otrzymywanie pieniędzy z abonamentu płaconego na media publiczne. Dziś tamto porozumienie już nie funkcjonuje. W ostatnich latach poza niesprecyzowanymi deklaracjami nie podejmowano żadnych poważnych prób zintegrowania środowiska studentów-radiowców.

MK

Studenckie radiostacje

Na polskim rynku radiowym działa obecnie ponad 20 rozgłośni akademickich (część z nich posiada koncesję). Niektóre nadają regularny program, inne grają jedynie muzykę. Są to: Akademickie Radio Centrum Politechniki Rzeszowskiej, Akademickie Radio Centrum UMCS, Akademickie Radio Kampus Uniwersytetu Warszawskiego, Akademickie Radio LUZ Politechniki Wrocławskiej, Radio Afera Politechniki Poznańskiej, Radio Akadera Politechniki Białostockiej, Radio Index Uniwersytetu Zielonogórskiego, Radio UWM FM Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej, Ośrodek Radia Studenckiego Politechniki Śląskiej, Radio Sygnały Uniwersytetu Opolskiego, Radio Egida Uniwersytetu Śląskiego, Radio Sfera Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Radio SAR Politechniki Gdańskiej, Radio Aktywne Politechniki Warszawskiej, Radio 17 Akademii Górniczo-Hutniczej, Radio Bonus Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Radio Meteor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Radio MORS Uniwersytetu Gdańskiego, Radio UJOT FM Uniwersytetu Jagiellońskiego, Radio UKSW Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Radio Nowinki Politechniki Krakowskiej, Radio Pałacc Collegium Civitas oraz najstarsze Studenckie Centrum Radiowe Radiosupeł działające od 1951 roku przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W grudniu ub.r. zaczęło nadawać najmłodsze NiUS Radio Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wróć