Anna Worosz
Trzydziesta czwarta konferencja Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” odbyła się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pod hasłem „Jedyna stała to zmiana. Jak realizować długofalowe cele w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości?”. „Forum Akademickie” było jednym z partnerów tego przedsięwzięcia.
Wśród tegorocznych prelegentów było dwóch amerykańskich specjalistów public relations z uniwersytetów badawczych z Ivy League – grupy, do której należą stare, prestiżowe uniwersytety z północno-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Dobrymi praktykami związanymi z komunikacją uniwersytecką w erze cyfrowej podzielił się Brian E. Clarck, który kieruje komunikacją strategiczną Brown University w Providence w stanie Rhode Island. Paul Andrew z Harvard University w Cambridge w stanie Massachusetts – najstarszej uczelni amerykańskiej, zajmującej czołowe miejsca w międzynarodowych rankingach uniwersytetów – przedstawił wykład dotyczący strategii komunikacji na uczelniach badawczych. W ubiegłych latach przedstawiciele Działu Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odwiedzili te uczelnie, zdobywając wiedzę, którą wykorzystali w tworzeniu swojego sztandarowego przedsięwzięcia – Portalu Informacyjnego UMK.
Pracownicy toruńskiego uniwersytetu przedstawili „krok po kroku” prace nad stworzeniem i prowadzeniem portalu. Było to w ostatnich latach jedno z ambitniejszych zadań tego zespołu, podporządkowanych misji wzmacniania wizerunku UMK jako uczelni badawczej. Pracownicy sekcji redakcyjnej, kreatywnej i promocyjnej podzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami dotyczącymi sprawnego funkcjonowania nowego medium oraz tworzenia atrakcyjnych, profesjonalnych materiałów popularyzujących dokonania naukowców UMK. Wyniki ich pracy można obejrzeć pod adresem portal.umk.pl.
Dr Beata Czechowska-Derkacz, specjalista PR, adiunkt w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, podzieliła się z uczestnikami wynikami badań na temat sposobów komunikowania uczelni z otoczeniem w czasie pandemii. Zostały one przygotowane we współpracy z uczelniami, które w okresie zmian spowodowanych epidemią koronawirusa musiały się zmierzyć z największym i obejmującym wszystkie obszary działania szkół wyższych kryzysem komunikacyjnym, a także organizacyjnym. Badacze zauważyli m.in. coraz częstsze wykorzystywanie własnych kanałów komunikacyjnym z pomięciem zewnętrznych oraz efektywny sposób działania zespołów kryzysowych. Jak zapowiedziała prelegentka, badania dotyczące sposobów komunikowania się uczelni z otoczeniem będą publikowane w artykułach i książkach naukowych z myślą o wdrożeniu skutecznych rozwiązań w tym zakresie w szkołach wyższych.
Ekspertka Urzędu Miasta Poznania Anna Wawdysz opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych ze współpracą samorządu z uczelniami, m.in. w zakresie promocji Poznania jako ośrodka akademickiego, realizacją programów dla młodych talentów i projektów podnoszenia jakości kształcenia. Uczestników interesowały zagadnienia sieciowania, współpracy uczelni z samorządem, biznesem i otoczeniem społecznym. Zaprezentowane zostały dobre praktyki wychodzenia poza mury uczelni i rutynowe metody w działaniach promocyjno-wizerunkowych.
Aktualne wyzwania związane z umiędzynarodowieniem przedstawiła dyrektor Biura Programów dla Instytucji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Katarzyna Aleksy, która zaprosiła do udziału w konferencjach Welcome to Poland, Students at risk oraz Studia wspólne i podwójne. Zaprezentowała także przygotowana przez NAWA publikację „Studia wspólne i podwójne. Polska i świat”, która powstała nie tylko z chęci podsumowania dotychczasowych doświadczeń współpracy międzynarodowej uczelni w Polsce i na świecie, ale także jest próbą diagnozy, jak w bliższej i dalszej przyszłości wyglądać będą studia, umożliwiające uzyskanie podwójnych lub wspólnych dyplomów.
W trakcie konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, podczas którego wybrano nowe władze. Anna Kiryjow-Radzka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pokieruje organizacją przez kolejną kadencję. Wiceprezesem został Paweł Pasławski z Akademii WSB we Wrocławiu, a skarbnikiem Ewelina Winiewicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku. W skład Zarządu weszły też Paulina Boroń-Kacperek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Anna Rolczak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Anna Worosz z Politechniki Rzeszowskiej. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Beata Derkacz z Uniwersytetu Gdańskiego, Ewa Kiszka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Marcin Witkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Piotr Szczepański z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki i Kamil Dziewit z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.