logo
FA 9/2020 INFORMACJE I KOMENTARZE

Wydarzenia

Wydarzenia 1

Fot. NZS

Socjolog pokieruje NZS

WARSZAWA Krzysztof Białas, student V roku socjologii na Uniwersytecie Rzeszowskim, został nowym przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jest pierwszym reprezentantem podkarpackiej uczelni na tym stanowisku w całej 40-letniej historii organizacji. Sekretarzem generalnym wybrano Marcina Waryszaka z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to jego druga kadencja. NZS działa obecnie na 29 uczelniach, w tym m.in. we wszystkich uniwersytetach ekonomicznych, jednym medycznym (w Białymstoku), dziewięciu uczelniach technicznych oraz w PWSZ w Tarnowie. Do organizacji należy 1500 członków, a tysiąc kolejnych osób jest sympatykami. Najwięcej członków organizacja ma na Uniwersytecie Warszawskim (prawie 300), w Szkole Głównej Handlowej (ponad 220) oraz na Uniwersytecie Gdańskim (około 160). Na czele NZS stało dotąd 26 przewodniczących z 20 uczelni; pierwszym był dr Jarosław Guzy (czytaj wywiad w FA nr 2/2020).

Wydarzenia 2

Fot. UAM

Studenccy nobliści

WARSZAWA Badacze kosmosu, członkowie międzynarodowych zespołów badawczych, artyści, młodzi dziennikarze oraz autorzy naukowych monografii – dziewięcioro studentów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki zdobyło statuetki Studenckiego Nobla. Tegorocznymi laureatami nagrody są: Adam Cieślik z Uniwersytetu Jagiellońskiego (fizyka i astronomia), Sandra Wawrzyniak (na fot.) z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (dziennikarstwo i literatura), Agata Binienda z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (nauki przyrodnicze i energetyka), Juliusz Bojarczuk z Politechniki Warszawskiej (nauki techniczne), Szymon Ogryzek z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (sztuka), Anna Suska z Uniwersytetu Warszawskiego (nauki społeczne), Magdalena Lubaś z UJ (nauki ekonomiczne), Magdalena Nowak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (działalność społeczna), Krzysztof Kotowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (medycyna i farmacja). Konkurs organizowany jest od 2009 r. przez NZS. W tym roku odbył się pod hasłem „Daj się (d)ocenić!”.

Wydarzenia 3

Fot. Arch. prywatne

Trzy Polki w Zarządzie EURODOC

BRUKSELA Trzy Polki zostały wybrane do Zarządu Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców na kadencję 2020/2021. Po raz pierwszy Zgromadzenie Generalne EURODOC odbyło się online. Wiceprzewodniczącą została mgr Beata Zwierzyńska (na fot.), doktorantka w Dolnośląskiej Szkole Wyższej w programie European Doctorate in Teacher Education, wykładowca DSW oraz trenerka Centrum Edukacji Obywatelskiej. Sekretarzem organizacji wybrano mgr inż. Agnieszkę Żyrę, doktorantkę z Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Krakowskiej. Członkiem Zarządu w kadencji 2020/2021 będzie mgr inż. Katarzyna Turoń, doktorantka Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Na czele 7-osobowego Zarządu stanie Włoszka Giulia Malaguarnera. EURODOC jest międzynarodową federacją 28 krajowych stowarzyszeń doktorantów i młodych naukowców z UE i Rady Europy.

Doktoratem usprawnią firmy

WARSZAWA Blisko 630 doktorantów wdrożeniowych z 84 uczelni i instytutów wyłoniono w IV konkursie flagowego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku o stypendium w obu modułach – ogólnym i związanym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – ubiegało się 732 kandydatów z 91 uczelni i instytutów. Szansę na przygotowanie doktoratów dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem, dostało 64 z nich. Największą liczbę kandydatów zgłosiły w obu modułach Politechnika Śląska w Gliwicach – 100, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – 90, Politechnika Warszawska – 82 i Politechnika Wrocławska – 54. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią, ale równocześnie realizują ambicje naukowe. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego – przygotowuje rozprawę, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Otrzymuje podwójne wynagrodzenie.

Wydarzenia 4

Fot. Adrian Wykrota

Lednicki Orzeł Piastowski

POZNAŃ Prof. Hanna Kóčka-Krenz, archeolog i historyk sztuki z Poznania, otrzymała Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy związanej z pierwszą dynastią panującą w Polsce. W tym roku wręczono je po raz dwunasty. Laureatka jest wieloletnim dyrektorem Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jej zainteresowania dotyczą złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego, oraz początków średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. Kierowała wykopaliskami na średniowiecznym zespole osadniczym w Górze koło Poznania oraz na Ostrowiu Tumskim w Poznaniu, gdzie odnalazła relikty palatium Mieszka I oraz fundamenty pałacowej kaplicy. Obecnie kieruje grantem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Wielkopolska średniowieczna: społeczeństwo i dynastia w kontekście genezy i składu etnicznego”.

Wydarzenia 5

Fot. Pracownia Manecki

O medale w nowych murach

KRAKÓW Za dwa lata studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą mogli korzystać z nowoczesnej wielofunkcyjnej hali sportowej, która powstanie na styku ulic Buszka i Tokarskiego na terenie uczelnianego kampusu. Inwestycja pochłonie 50 mln zł. Budynek będzie wyposażony m.in. w halę sportową wraz z trybunami na blisko 600 osób, w boiska do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz dziewięć stanowisk do badmintona. Ponadto w obiekcie znajdą się siłownia, sale gimnastyczne, sale przeznaczone do odnowy biologicznej zawodników, jak sauna czy pomieszczenia do masażu, oraz cztery korty do squasha. Przewidziano też salę konferencyjną z wyposażeniem audiowizualnym. Na części dachu powstanie zielony taras. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ponad 7 tys. m2. Co roku około 900 sportowców reprezentuje AGH na arenach sportowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. W klasyfikacji generalnej ostatnich Akademickich Mistrzostw Polski zajęli 2. miejsce.

Wydarzenia 6

Fot. PIAP Space

Ramię dla satelitów

WARSZAWA Kontrakt na rozwój wieloprzegubowego ramienia robotycznego podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną spółka PIAP Space, spin-off założony przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Wartość projektu TITAN przekracza 2,5 mln euro. Stworzony zostanie model laboratoryjny przegubu robotycznego, a następnie prototyp składający się z różnych typów przegubów, który zostanie poddany pełnym testom środowiskowym na wytrząsarce, testom termicznym oraz termiczno-próżniowym. Docelowo w tym projekcie planowane jest osiągnięcie poziomu gotowości technologicznej TRL6. Rezultaty prac mogą być wykorzystywane w przyszłych misjach ESA, Unii Europejskiej oraz w segmencie komercyjnym. Urządzenie TITAN pozwoli na serwisowanie uszkodzonych satelitów oraz deorbitację satelitów, których czas misji dobiegł końca, a zagrażają innym obiektom na orbicie. PIAP powstał w 1965 roku, a od kwietnia 2019 roku jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zajmuje się automatyzacją i robotyzacją linii produkcyjnych i fabryk, robotyką mobilną na rzecz bezpieczeństwa, drukiem 3D oraz technologiami kosmicznymi. Zatrudnia blisko 300 osób.

Nauka dla przemysłu

WARSZAWA Szkolenia dla personelu kolejowego z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, system do wykrywania zaburzeń smaku i węchu oparty na badaniu wykonywanym samodzielnie w domu pacjenta, redukcja zanieczyszczeń powietrza dzięki produkcji proekologicznych materiałów elastomerowych – to tylko część pomysłów, które zostaną zrealizowane w ramach konkursu „Projekty aplikacyjne”. Jego celem jest zwiększenie skali wykorzystania nowych, rodzimych technologii przez polskie firmy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło 19 konsorcjów, które otrzymają w sumie blisko 77,5 mln zł. Najwyższe dofinansowanie – prawie 10,4 mln zł – otrzymały Uniwersytet Medyczny w Łodzi i spółka Edventure Research Lab na innowacyjny system do diagnostyki, terapii i treningu zaburzeń funkcjonalnych i uszkodzeń części szyjnej i szyjno-piersiowej kręgosłupa.

Wydarzenia 7

Fot. Maciej Janicki

Polka na czele ELSA

BRUKSELA Weronika Bańska została nowym prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA. Przez ostatni rok pełniła funkcję prezesa ELSA Poland. Wcześniej kierowała wrocławską grupą ELSA. W tym roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Skład nowego Zarządu organizacji wybrano online podczas 77. International Council Meeting. European Law Students’ Association to największe, niezależne, niepolityczne stowarzyszenie non-profit zrzeszające studentów oraz absolwentów kierunków prawniczych i administracyjnych. ELSA obecna jest w 44 krajach w Europie. Zrzesza blisko 50 tys. członków, z czego ponad 1200 należy do ELSA Poland. Skupieni są na 24 wydziałach prawa i administracji w 15 miastach. Polska jest jednym z państw założycielskich ELSA. Od 1 sierpnia funkcję prezesa polskiego oddziału pełni Jakub Bogucki z ELSA Kraków, student IV roku prawa na UJ. W przyszłym roku ELSA Poland będzie obchodzić 40-lecie istnienia.

Wydarzenia 8

Fot. Filip Kacalski

Doktorat h.c. – prof. Michael North

SZCZECIN Prof. Michael North otrzymał 9 lipca tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Uhonorowano go za wkład w badania nad dziejami Bałtyku, wymianę kulturalną i gospodarczą, a także działalność organizacyjną, polegającą na tworzeniu międzynarodowych sieci współpracy akademickiej w strefie Bałtyku. Jest 34. doktorem honoris causa szczecińskiej uczelni. Łączą go długoletnie kontakty z badaczami z Instytutu Historycznego. Od 2002 r. piastuje funkcję przewodniczącego szkół doktorskich Uniwersytetu im. Ernzta Moritza Arndta w Greifswaldzie. W latach 2007–2010 r. był prorektorem tej uczelni ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Należy do Academia Europaea. Jest autorem wielu monografii z dziedziny historii ekonomii i kultury, w tym m.in. tłumaczonej na wiele języków Historii Bałtyku.

Wydarzenia 9

Fot. AMP

Doktorat h.c. – prof. Stefan Kamasa

WARSZAWA/POZNAŃ Wybitny altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów, prof. Stefan Kamasa został 22 lipca doktorem honoris causa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. To szósty artysta uhonorowany tym tytułem przez wielkopolską uczelnię. Studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem jako altowiolista u prof. Jana Rakowskiego w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Wystąpił w ponad 30 krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Komponowali dla niego nasi najwięksi XX-wieczni twórcy, m.in. Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Roman Palester czy Krzysztof Penderecki. Od 1958 roku zajmował się pedagogiką, przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykładał również w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i w Tarbes we Francji. Prowadził liczne kursy mistrzowskie: w Royal Academy of Music w Sztokholmie, Juilliard School w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Wiedniu, w wyższych szkołach muzycznych w Lipsku, Dusseldorfie, Karlsruhe, Sankt Petersburgu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.

Wydarzenia 10

Fot. ZUT

Zajęcia z kurami i emu

SZCZECIN Zakończyła się budowa zwierzętarni dla Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Inwestycja pochłonęła ponad 6 mln zł. Od nowego roku akademickiego studenci wydziału będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych z udziałem: owiec, kóz, emu, kur, perlic, pawi, gołębi oraz pszczół. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami umożliwi m.in. zapoznanie się ze sposobami ich utrzymania, pielęgnacji oraz oceny kondycji. Realizowane programy studiów przewidują odbywanie zajęć terenowych oraz praktyk w typowych gospodarstwach rolnych prowadzących produkcję zwierzęcą. Nie zawsze takie wyjazdy są możliwe. Zwierzętarnia ma głównie służyć studentom, ale władze wydziału planują udostępnienie jej również uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz mieszkańcom Szczecina.

Wydarzenia 11

Fot. Maciej Niedziółka

Dydaktyka w siodle

LUBLIN Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii powstanie w Uniwersytecie Przyrodniczym. Koszt szacowany jest na 20 mln zł. Obejmie m.in. krytą ujeżdżalnię o powierzchni ponad 2 tys. m2, sale dydaktyczne z przeszklonymi ścianami, z widokiem m.in. na ujeżdżalnię, a także hipodrom o powierzchni ok. 4 tys. m2. W części stajennej budynku przewidziano 20 boksów oraz nowoczesne centrum fizjoterapii dla koni m.in. z hydrobieżnią, solarium czy pomieszczeniami do czyszczenia. Planowany termin zakończenia budowy to połowa 2022 r. Inwestycja powstanie na terenie funkcjonującego Ośrodka Jeździeckiego, gdzie uniwersytet utrzymuje konie ras rodzimych, m.in. konia małopolskiego czy wyhodowanego w Lublinie kuca Felińskiego, a także inne zwierzęta: bydło białogrzbiete, kozy białe uszlachetnione, stado alpak. Z ośrodka będą korzystać studenci unikatowego kierunku hipologia i jeździectwo, ale także z kierunków: pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz behawiorystka zwierząt.

Wydarzenia 12

Źródło: UKW

Wojsko pod rękę z nauką

BYDGOSZCZ Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych zawarły umowę o współpracy. Porozumienie zintegruje przedstawicieli wojska i cywilnego środowiska naukowego. Umowę podpisali: dyrektor Centrum płk. Jarosław Mokrzycki oraz prorektor ds. rozwoju i współpracy dr hab. inż Marek Macko, prof. UKW. Wspólne działania obejmą m.in. doskonalenie istniejących i poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie szkolenia, zdolności i użycia Sił Zbrojnych RP, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych. W praktyce umowa przełoży się na organizowanie wspólnych narad, sympozjów i konferencji naukowych oraz wymianę doświadczeń w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych. Przewiduje się realizację wspólnych projektów badawczych i publikowanie wyników prac naukowych. Oprócz kooperacji pracowników obu instytucji zyskają też studenci, którym umożliwione zostaną praktyki i staże w Centrum Doktryn.

Wydarzenia 13Nagrody dla uczelni

KATOWICE Pięć szkół wyższych otrzymało nagrodę Made in Poland, przyznawaną podmiotom wspierającym rozwój polskiej gospodarki i polskich marek oraz kształtującym współpracę z biznesem. To premierowa edycja programu prowadzonego przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Ogłoszenie laureatów odbyło się podczas kongresu, na którym spotkali się przedsiębiorcy, naukowcy oraz przedstawiciele administracji samorządowej. Z uwagi na pandemię koronawirusa przeprowadzono go w trybie online. Wśród 19 podmiotów, które otrzymały tytuł Made in Poland, znalazło się pięć z sektora szkolnictwa wyższego: Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Wyróżniono je za „istotny wpływ na rozwój gospodarki narodowej przez współpracę uczelni z przedsiębiorstwami i samorządami oraz promowanie polskiego szkolnictwa wyższego”.

Wydarzenia 14

Fot. Facebook

Geolodzy z UAM najaktywniejsi

POZNAŃ Studenckie Koło Naukowe Amerykańskiego Stowarzyszenia Geologów Naftowych (AAPG) działające przy Instytucie Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zostało uhonorowane wyróżnieniem Outstanding Region Student Chapter Award 2020. To nagroda przyznawana przez AAPG dla najbardziej wyróżniającego się aktywnością koła na świecie (z wyjątkiem USA). Poznańskie koło funkcjonuje od 2012 roku. Gościło wielu znamienitych ekspertów z całego świata, prowadzących wykłady oraz warsztaty z zakresu geologii naftowej i nauk pokrewnych. W ostatnich latach podczas wyjazdów terenowych członkowie koła zgłębiali wiedzę na temat Karpat Rumuńskich, Karpat Ukraińskich oraz polskich Sudetów. AAPG to najliczniejsza na świecie organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu geologii: naukowców, pracowników firm eksplorujących i eksploatujących surowce mineralne, studentów i pasjonatów. Skupia niemal 40 tys. członków z ponad 100 krajów. Pod jej egidą działa na świecie około 300 kół studenckich, w tym 30 aktywnych w Europie.

Wydarzenia 15

Fot. Arch. prywatne

Czesi docenili badaczkę storczyków

ŁÓDŹ Prof. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego została laureatką Nagrody im. Otto Wichterle przyznawanej przez Czeską Akademię Nauk. Wyróżnienia wręczane są młodym badaczom za znaczący wkład w rozwój nauki. Kandydaturę Polki zgłosił Global Change Research Institute. Prof. Kolanowska jest cenioną badaczką bioróżnorodności obszarów tropikalnych. Opisała ponad 275 nieznanych wcześniej gatunków orchidei oraz wprowadziła metody modelowania nisz ekologicznych do badań biogeograficznych storczyków. Badała storczyki najpierw w Polsce, a następnie w Parku Narodowym El Cocuy w Kolumbii. Zaangażowała się w ochronę tropikalnych ekosystemów wraz z fundacją Biodiversitatis, której jest współzałożycielką. Najważniejszym jej celem jest stworzenie polskiej przyrodniczej stacji badawczej w dolinie Sibundoy w Południowej Kolumbii. W skład tego przedsięwzięcia ma wejść też rezerwat o powierzchni 30 ha i ośrodek edukacyjny. Stacja będzie zlokalizowana po wschodniej stronie Andów, w rejonie górskim, 30 km w linii prostej od Puszczy Amazońskiej.

Wydarzenia 16

Fot. UKSW

Muzeum UKSW otwarte

WARSZAWA Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego otworzył stacjonarne muzeum uczelni. Powstało ono z okazji 20-lecia przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w szerokoprofilowy uniwersytet. Zwiedzającym udostępniono tylko część archiwalnych zbiorów UKSW liczących ponad 17 tys. fotografii i setki tomów dokumentów. Wśród eksponatów są m.in starodruki ze zbiorów Biblioteki Głównej UKSW oraz zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne. Można zobaczyć protokół z posiedzenia Senatu ATK z 1955 roku, na którym przyjęto uchwałę kończącą proces przeprowadzenia habilitacji ks. dr. Karola Wojtyły, obronionej w 1954 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W muzeum znalazło się także wyhaftowane z bisioru godło UKSW, podarowane uniwersytetowi podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 przez Chiarę Vigo, bodaj jedyną osobę na świecie, która potrafi wykonywać tkaniny z tego surowca. Bisior to niezwykle delikatne nici powstające z wydzieliny niektórych małży i ceniona niegdyś błyszcząca tkanina wytwarzana z tego tworzywa. Dzięki zainstalowanej tablicy multimedialnej można sięgnąć do zbiorów uniwersyteckiego muzeum cyfrowego (muzeumuksw.edu.pl), gdzie znajdują się nagrania audio przemówień kardynała Stefana Wyszyńskiego skierowane do społeczności akademickiej ATK.

Wydarzenia 17

Fot. Ryszard Dworak

Kompaktowy samolot

RZESZÓW Politechnika Rzeszowska otrzymała od samorządu województwa podkarpackiego 360 tys. zł na zakup samolotu szkoleniowego dla studentów pilotażu. Koszt takiej maszyny sięga nawet 1,5 mln zł. Pozostałą kwotę uczelnia wygospodaruje ze środków własnych. W Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz wykorzystywane są w tej chwili cztery typy statków powietrznych: jednosilnikowe samoloty francuskiej produkcji Socata TB-9 „Tampico” (7), jednosilnikowe amerykańskie samoloty Piper PA-28 „Arrow” (2), dwusilnikowe samoloty tego samego producenta Piper PA-34 „Seneca V” (3) oraz przystosowany do wykonywania akrobacji samolot Zlin Z-242L (1). Nową maszyną miałby być samolot typu kompakt, służący do szkolenia w zakresie: standardowych odlotów, dolotów, podejść oraz przelotów z wykorzystaniem tras nawigacyjnych – są to procedury na co dzień wykonywane w tzw. dużym lotnictwie.

Wydarzenia 18

Fot. PWr

Lab jedyny w swoim rodzaju

WROCŁAW Unikatowe w skali kraju laboratorium do pomiarów spektroskopowych w zakresie podczerwieni powstaje na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W skład wyposażenia wejdą m.in.: szeroko przestrajalny laser impulsowy, monochromator z odpowiednimi siatkami dyfrakcyjnymi i detektor o dużej czułości spektralnej. Dzięki nim będzie można realizować pomiary czasowo-rozdzielcze w takich eksperymentach, jak badanie zaniku sygnału fotoluminescencji czy pomiar metodą pompa-sonda. Sprzęt umożliwi badania struktur niskowymiarowych przeznaczonych na emitery i detektory średniej oraz długofalowej podczerwieni w zakresie co najmniej 3–15 µm. Pozwoli to na pozyskiwanie informacji o kinetyce procesów optycznych i dynamice nośników w strukturach niskowymiarowych i przyrządach półprzewodnikowych, wykorzystywanych m.in. do wytwarzania wysokowydajnych optycznych czujników gazów. Na stworzenie laboratorium uczelnia pozyskała 2 mln zł z MNiSW.

UMG w Awake.ai

GDYNIA Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich. Stanowi ono platformę wymiany informacji i technologii w takich obszarach, jak: cyfryzacja morska, budowanie rozwiązań dla autonomii morskiej, niezawodność i bezpieczeństwo operacji morskich, planowanie operacji morskich oraz wykorzystanie zasobów morza. Obecnie konsorcjum liczy 78 partnerów. Obok UMG w sieci naukowych partnerów znajdują się: Uniwersytet w Turku, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Turku, Uniwersytet Aalto, Szwedzki Uniwersytet Językowy w Finlandii, Uniwersytet Nauk Stosowanych Satakunta, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Vaasa, Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych oraz Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii.

Opracował Mariusz Karwowski

Współpraca: Michał Ciepielski, Agnieszka Czarnecka, Katarzyna Dominiak, Damian Gębarowski, Agnieszka Książkiewicz, Mateusz Lipka, Sławomir Łaniecki, Joanna Pachcińska, Karolina Płotnicka-Błach, Joanna Puškar, Paweł Śpiechowicz, Anna Żmuda-Muszyńska

Wykorzystano serwisy prasowe szkół wyższych, placówek badawczych i instytucji otoczenia nauki.
Więcej aktualności na naszej stronie internetowej www.forumakademickie.pl oraz na naszych profilach na Facebooku i na Twitterze

Wydarzenia 19Wydarzenia 20

Wróć