Skład AMU PAN liczy obecnie 35 członków. Wybierani są na tzw. zakładkę, tzn. część osób zostaje wymieniona w połowie kadencji, która trwa 5 lat. W tym roku pracę w AMU kończy 17 młodych uczonych i tylu maksymalnie nowych członków mogło zostać wybranych na 151 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN, która odbyła się 20 czerwca. Ostatecznie wybrano 16.
Nowymi członkami rekomendowanymi przez Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN zostali: dr Anna M. Górska z Akademii Leona Koźmińskiego, dr Dawid Rogacz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Bartosz Wołodkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN rekomendował: dr Katarzynę Klonowską z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr. Jana Łyczakowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr. hab. Pawła Antoniego Kołodziejskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i dr. Tomasza Kościółka z Politechniki Śląskiej. Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN wskazał: dr. hab. Macieja Dołęgę z Instytutu Matematycznego PAN, dr. hab. Michała Jakubowicza z UAM, dr. inż. Krzysztofa Ptaszyńskiego z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN i dr. hab. Bartosza Szyszko z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydział IV Nauk Technicznych PAN nominował: dr. Dawida Dudkowskiego z Politechniki Łódzkiej, dr inż. Monikę Janik i dr hab. inż. Żanetę Świderską-Chadaj z Politechniki Warszawskiej i dr. hab. inż. Pawła Kryszkiewicza z Politechniki Poznańskiej. Wydział V Nauk Medycznych PAN wskazał: prof. Michała Grąta z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Akademia Młodych Uczonych została powołana w 2010 roku w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. Jej członkowie nie mogą mieć więcej niż 38 lat i muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, a ponadto wyróżniać się wybitnymi osiągnięciami badawczymi oraz działalnością upowszechniającą naukę. AMU PAN ma za zadanie aktywizować środowisko młodych pracowników nauki m.in. poprzez przedstawianie opinii i programów dotyczących spraw nauki, organizowanie debat, dyskusji, konferencji naukowych oraz upowszechnianie ich wyników, a także upowszechnianie standardów etyki wśród młodych naukowców. W 2020 roku AMU PAN została jednym z 14 członków-założycieli europejskiego zrzeszenia akademii młodych uczonych Young Academies Science Advice Structure (YASAS). Od lutego przewodniczącym AMU PAN jest dr hab. n. med. Maciej Sałaga z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
MK