logo
FA 6/2024 informacje i komentarze

Wybrano nowych członków AMU PAN

Wybrano nowych członków AMU PAN 1

Dużym zainteresowaniem cieszyły się tegoroczne wybory do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. Zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów (w tym 55 kandydatek), a ponieważ do obsadzenia było maksymalnie 17 miejsc, oznacza to, że na jedno było prawie siedmioro chętnych.

Skład AMU PAN liczy obecnie 35 członków. Wybierani są na tzw. zakładkę, tzn. część osób zostaje wymieniona w połowie kadencji, która trwa 5 lat. W tym roku pracę w AMU kończy 17 młodych uczonych i tylu maksymalnie nowych członków mogło zostać wybranych na 151 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN, która odbyła się 20 czerwca. Ostatecznie wybrano 16.

Nowymi członkami rekomendowanymi przez Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN zostali: dr Anna M. Górska z Akademii Leona Koźmińskiego, dr Dawid Rogacz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Bartosz Wołodkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN rekomendował: dr Katarzynę Klonowską z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr. Jana Łyczakowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr. hab. Pawła Antoniego Kołodziejskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i dr. Tomasza Kościółka z Politechniki Śląskiej. Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN wskazał: dr. hab. Macieja Dołęgę z Instytutu Matematycznego PAN, dr. hab. Michała Jakubowicza z UAM, dr. inż. Krzysztofa Ptaszyńskiego z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN i dr. hab. Bartosza Szyszko z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydział IV Nauk Technicznych PAN nominował: dr. Dawida Dudkowskiego z Politechniki Łódzkiej, dr inż. Monikę Janik i dr hab. inż. Żanetę Świderską-Chadaj z Politechniki Warszawskiej i dr. hab. inż. Pawła Kryszkiewicza z Politechniki Poznańskiej. Wydział V Nauk Medycznych PAN wskazał: prof. Michała Grąta z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Akademia Młodych Uczonych została powołana w 2010 roku w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. Jej członkowie nie mogą mieć więcej niż 38 lat i muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, a ponadto wyróżniać się wybitnymi osiągnięciami badawczymi oraz działalnością upowszechniającą naukę. AMU PAN ma za zadanie aktywizować środowisko młodych pracowników nauki m.in. poprzez przedstawianie opinii i programów dotyczących spraw nauki, organizowanie debat, dyskusji, konferencji naukowych oraz upowszechnianie ich wyników, a także upowszechnianie standardów etyki wśród młodych naukowców. W 2020 roku AMU PAN została jednym z 14 członków-założycieli europejskiego zrzeszenia akademii młodych uczonych Young Academies Science Advice Structure (YASAS). Od lutego przewodniczącym AMU PAN jest dr hab. n. med. Maciej Sałaga z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

MK

Wróć