BERLIN Prof. Paweł Rowiński, hydrolog i hydrodynamik, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, został nowym prezesem Europejskiej Federacji Akademii Nauk (ALLEA). To pierwszy Polak na czele tej organizacji. Od 2018 roku zasiada w jej Zarządzie. W latach 2015–2022, przez dwie kadencje, pełnił funkcję wiceprezesa PAN. Od 2006 roku kieruje Międzynarodową Szkołą Hydrauliki pod auspicjami International Association of Hydraulic Research IAHR oraz Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. ALLEA skupia ponad 50 akademii nauk i towarzystw naukowych. Jej misją jest budowanie współpracy między akademiami poszczególnych krajów, wspieranie prowadzenia i popularyzacji badań naukowych, a także współpraca z Komisją Europejską i władzami poszczególnych państw. Nasz kraj w ALLEA reprezentują Polska Akademia Nauk i Polska Akademia Umiejętności.
KRAKÓW Prof. Anetta Undas została nową przewodniczącą Rady Narodowego Centrum Nauki. Od 30 grudnia 2022 r. funkcję tę pełnił prof. Robert Hasterok z Uniwersytetu Śląskiego. Na posiedzeniu, które odbyło się 6 czerwca, złożył jednak rezygnację. To pierwszy tego typu przypadek od momentu powstania NCN w 2011 roku. Prof. Undas zasiada w Radzie NCN od 2016 roku. Pokieruje pracami tego gremium do grudnia, kiedy to – jak co dwa lata – wymieniona zostanie połowa jego składu. Jest lekarzem chorób wewnętrznych, specjalistką w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zakrzepowo-zatorowych. Kieruje Zakładem Kardiochirurgii, Anestezjologii i Kardiologii Doświadczalnej Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rada to, obok dyrektora, jeden z dwóch organów NCN. W jej skład wchodzi 24 uczonych, powoływanych przez ministra nauki.
WARSZAWA Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Joachim Wambsganss z Uniwersytetu w Heidelbergu zostali laureatami Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS. Uhonorowano ich wspólne badania dotyczące planet pozasłonecznych. Odkryli pierwszą planetę pozasłoneczną o wyjątkowo małej masie, „jedynie” około pięciokrotnie cięższą niż Ziemia. Ustalili także, że wokół niemal każdej gwiazdy w Drodze Mlecznej krąży planeta. Tym samym znacznie przyczynili się do rozwoju badań planet pozasłonecznych i lepszego rozumienia pozasłonecznych systemów planetarnych. Nagroda COPERNICUS przyznawana jest wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i niemiecką fundację badawczą DFG od 2006 roku w cyklach dwuletnich. Jej wysokość wynosi 200 tys. euro. Każdy z laureatów otrzymuje połowę kwoty.
WARSZAWA Prof. Denis Jacquemin z Université de Nantes i Institut Universitaire de France oraz prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN zostali laureatami Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie. Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz francuską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem współpracy polsko-francuskiej. Badacze zostali nagrodzeni za prace nad syntezą organiczną i obliczeniami kwantowo-mechanicznymi barwników. Prowadzone przez nich badania pozwoliły nie tylko dokonać znaczących postępów w dziedzinie materiałów luminescencyjnych, ale także odkryć nowe związki aromatyczne i przewidzieć ich właściwości fotofizyczne jeszcze przed syntezą. Potencjalne zastosowania tych nowych barwników mogą obejmować kopolimery o małej przerwie pasmowej, tranzystory organiczne, ogniwa słoneczne, diody emitujące światło w bliskiej podczerwieni. Wysokość nagrody wynosi 15 tys. euro dla każdego z laureatów.
KRAKÓW Dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał Nagrodę im. Artura Rojszczaka, tragicznie zmarłego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Tegoroczny laureat ukończył astronomię na UJ i informatykę stosowaną na Akademii Górniczo-Hutniczej. W kręgu jego zainteresowań badawczych są przede wszystkim komety, planetoidy i inne małe ciała Układu Słonecznego. Jest członkiem zespołu HYADES, realizującego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ grant ERC, w ramach którego powstanie teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym. Pasją dr. Guzika jest także przyroda, interesuje się szczególnie owadami. Dwa lata temu odkrył nowy gatunek pasikonika w Polsce – Isophya modesta – dla którego zaproponował polską nazwę „Zrówieńka turnicka”.
ZEIST Prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został laureatem Max Perutz Prize. Nagrodzono go za badania krystalograficzne makrocząsteczek istotnych z medycznego punktu widzenia. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył najważniejszą europejską nagrodę krystalograficzną. Wśród jego dokonań wyróżnia się odkrycie mechanizmu agregacji jednego z ludzkich białek amyloidogennych (istotnego dla zrozumienia np. podstaw choroby Alzheimera), rozwiązanie struktury proteaz i integraz retrowirusowych (w tym ASV i HIV, badania niezwykle ważne dla opracowania leków w terapii AIDS) oraz odkrycie struktur asparaginaz wykorzystywanych w terapii przeciwbiałaczkowej. Przyczynił się do rozwoju metodologii biologii strukturalnej, zwłaszcza w dziedzinie ultrawysokiej rozdzielczości krystalografii makromolekularnej i walidacji struktury. Wyniki jego badań są wykorzystywane w inżynierii leków przeciwnowotworowych i antywirusowych.
KRAKÓW Dr Borys Kuca z Uniwersytetu Jagiellońskiego został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego, najważniejszego wyróżnienia dla młodych matematyków w Polsce. Doceniono go za cykl prac poświęconych badaniu konfiguracji wielomianowych w kombinatoryce, teorii ergodycznej i geometrii fraktalnej, szczególnie doceniając wyniki dotyczące ciągłej wersji problemu Sárközy’ego. Rok temu wrócił do Polski po dziewięciu latach studiów i pracy na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Grecji. Kieruje projektem „Między teorią ergodyczną a kombinatoryczną teorią liczb”, realizowanym dzięki środkom z programu POLONEZ BIS. Jego prace mają na celu określenie, jakiego rodzaju konfiguracje można znaleźć w odpowiednio dużych podzbiorach liczb całkowitych. Nagroda została ustanowiona w 1981 r. przez Zofię Kuratowską, córkę jej patrona, a także Instytut Matematyczny PAN i Polskie Towarzystwo Matematyczne.
ŁÓDŹ Specjalista w dziedzinie radioterapii i onkologii klinicznej, został doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego główne zainteresowania naukowe to onkologia kliniczna, skojarzone leczenie nowotworów i onkologia molekularna. Swoją karierę naukową związał z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie przez lata kierował Katedrą i Kliniką Onkologii i Radioterapii. Wiodącymi obszarami działalności naukowej prof. Jassema są przede wszystkim badania translacyjne i kliniczne w nowotworach złośliwych, szczególnie w raku płuca, raku piersi i raku jelita grubego, a także biologiczne i kliniczne aspekty przerzutów mózgowych u chorych na nowotwory. Od wielu lat koordynuje opracowywanie polskich wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia raka piersi. Opracował m.in. projekt ustawy zakazującej palenia tytoniu w miejscach publicznych w Polsce (wprowadzonej w 2010) oraz koordynował powstanie „Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015–2024”.
OPOLE Prof. Stanisław Legutko z Politechniki Poznańskiej otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. Najwyższą godność akademicką przyznano mu za wybitne osiągnięcia naukowe i nienaganną postawę, zwłaszcza etyczną. Zajmuje się technologią i użytkowaniem narzędzi skrawających, technologią kół zębatych, eksploatacją maszyn oraz logistyką przemysłową. Jego najważniejsze badania dotyczą adhezyjnego zużycia ostrzy narzędzi skrawających. W ostatnim czasie koncentruje się na problematyce eksploatacyjnej i technologicznej narzędzi skrawających do szybkościowego skrawania (HSC) oraz kształtowania zębów kół zębatych, komputerowego wspomagania projektowania procesów technologicznych (CAPP) narzędzi skrawających i części maszyn, nanotechnologii, szybkiego prototypowania, szybkiego wytwarzania oprzyrządowania i szybkiej realizacji produkcji. Jest dziewiątą osobą, która otrzymała tytuł doktora honorowego Politechniki Opolskiej.
WROCŁAW Inicjator europejskiego projektu Extreme Light Infrastructure (ELI) i laureat Nagrody Nobla sprzed sześciu lat otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Jego dokonania w zakresie wzmacniania ultrakrótkich impulsów światła stały się przełomem nie tylko w rozwoju fizyki i fotoniki, ale i medycyny. Metoda CPA (ang. Chirped Pulse Amplification), opracowana wspólnie z Donną Strickland, rewolucjonizuje optykę, otwiera nowe dziedziny, takie jak generacja impulsów attosekundowych, nieliniową optykę kwantową, kompaktowe akceleratory cząstek. W 2005 r. prof. Mourou zaproponował budowę w Europie systemu super-laserów o ekstremalnych mocach, pozwalających prowadzić nowe badania materiałowe. Powstają one w trzech krajach: Czechach, na Węgrzech i w Rumunii. Jedenaście polskich instytucji naukowych utworzyło konsorcjum „ELI Poland”, którego zadaniem jest popularyzowanie korzystania z infrastruktury ELI do współpracy i kreowania nowych oryginalnych pomysłów badawczych.
GDAŃSK Filozof, historyk i publicysta, dyrektor naukowy Muzeum Europy w Brukseli, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Doceniono go za „odważne podążanie nieprzetartymi ścieżkami wiedzy i poszukiwanie prawdy; za wyznaczanie nowych obszarów badawczych; za wkład w rozwój globalnej humanistyki oraz za badania nad dziejami muzealnictwa światowego”. To ósmy historyk i 71 osoba wyróżniona przez gdańską uczelnię najwyższą godnością akademicką. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię, politykę i filozofię europejską od Rosji poprzez Europę Środkową po świat śródziemnomorski, od starożytności po czasy współczesne. Jest jednym z najważniejszych twórców Muzeum Europy w Brukseli, które utrwala europejską pamięć, ukazując proces kształtowania się europejskiej wspólnoty historycznej i kulturowej na przestrzeni ponad 2,5 tysiąca lat. W ubiegłym roku otrzymał Sigillum Magnum, najwyższe odznaczenie Uniwersytetu Bolońskiego.
POZNAŃ Twórca polskiej szkoły chromatografii otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej. Jego zainteresowania naukowe związane są z chemią analityczną, medyczną i środowiska, jak też fizykochemią zjawisk powierzchniowych oraz z zastosowaniem chromatografii i technik pokrewnych (HPLC, SPE, GC, CZE, P&T/GC, GC/MS, LC/MS). Zajmuje się również metodami przygotowania próbek, spektroskopią i chemometrią. Całą swoją karierę zawodową związał z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Societas Humboldtiana Polonorum i prezydentem European Society for Separation Science. Przewodniczy Kapitule Europejskiej Nagrody Nernsta-Tswetta. Sprawuje także funkcję przewodniczącego Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Należy do grona najczęściej cytowanych polskich chemików. Jest pomysłodawcą Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu, którym obecnie kieruje.
LUBLIN Światowy ekspert od sztucznej inteligencji został doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej. Jest 21 osobą uhonorowaną najwyższą godnością akademicką przez lubelską uczelnię. Jego badania dotyczą obliczeń granularnych i zbiorów rozmytych, które są ważnymi koncepcjami w sztucznej inteligencji. Prace te mają duży wpływ na rozwój AI, a jego teorie znalazły zastosowanie w wielu praktycznych rozwiązaniach używanych w procesach decyzyjnych i przemyśle. Prof. Pedrycz jest kierownikiem Katedry Badań Kanadyjskich na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Alberty w Edmonton. Pracuje również w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od blisko 6 lat związany jest również z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. Z Politechniką Lubelską, na której jest profesorem wizytującym, współpracuje od 5 lat. W ub.r. otrzymał najważniejszą kanadyjską nagrodę naukową Killama.
WARSZAWA Ponad 644 mln zł trafi z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w infrastrukturę badawczą. Dofinansowanie obejmie w sumie dziesięć przedsięwzięć umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. Najwyższe dofinansowanie – przeszło 135 mln zł – otrzyma Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku na projekt PolFEL – Polski Laser na Swobodnych Elektronach. To niejedyna inwestycja, na którą NCBJ otrzyma środki z KPO. Dofinansowane zostaną także dwa inne projekty: Maria Neutron Laboratory (prawie 20 mln zł) oraz NOMATEN CoRE (prawie 70 mln zł). Środki z KPO trafią też do: Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk (87,4 mln zł), Uniwersytetu Warszawskiego (83 mln zł), Instytutu Wysokich Ciśnień PAN (77 mln zł), Instytut Podstaw Informatyki PAN (58 mln zł), Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej (11 mln zł), Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (72 mln zł) oraz Politechniki Warszawskiej (32,5 mln zł).
GDYNIA Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni mogą już korzystać z nowoczesnego Centrum Sportu i Rekreacji. Powstało na terenie kampusu przy ulicy Morskiej, w miejscu wyburzonej poprzedniej hali sportowej. Budynek o powierzchni całkowitej blisko 9,5 tys. m2 ma pięć kondygnacji, z czego jedną podziemną. Znajduje się w nim pełnowymiarowa hala sportowa, którą w miarę potrzeb można dostosować do różnych zajęć sportowych czy rekreacyjnych. Dzięki temu w tym samym czasie mogą w niej być rozgrywane mecze trzech różnych dyscyplin. W hali znajduje się także ścianka wspinaczkowa i widownia dla 130 osób. Do tego strefa fitness i siłownia oraz sauna, a także szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym i pokoje dla trenerów. Nowoczesna hala zostanie docelowo połączona z nowym domem studenckim, którego powstanie zaplanowano w drugim etapie budowy tego kompleksu sportowo-akademickiego. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wynosi około 56 mln zł. Część tej sumy stanowi dotacja celowa Ministerstwa Infrastruktury.
WARSZAWA Adrianna Wilewska, studentka kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, otrzymała jedną z nagród głównych w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2024. Wygrała w kategorii Young Poland – Single. Zwycięskie zdjęcie przedstawia zabawkowy samolocik zawieszony na niebieskim suficie. Znajduje się w opuszczonym domu, gdzie zostały tylko pajęczyny, firanki i ta zabawka. Wyróżnienie w kategorii Young Poland – Stories otrzymał Antoni Nowak z Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do tegorocznego finału jury konkursu pod przewodnictwem Jewhena Małoletki, laureata World Press Photo, Nagrody Pulitzera oraz Oscara za film 20 dni w Mariupolu, nominowało 233 fotografie. Wśród nich znalazły się 42 zdjęcia pojedyncze, dziewięć reportaży oraz trzy projekty dokumentalne.
WARSZAWA Piotr Falkowski, główny specjalista ds. robotyki rehabilitacyjnej w Łukasiewicz – PIAP, doktorant wdrożeniowy na Politechnice Warszawskiej oraz autor patentu na egzoszkielet rehabilitacyjny, został laureatem konkursu „Młody Promotor Polski”. Jego wynalazek przeznaczony jest dla osób, które w wyniku wypadku czy choroby nie mogą w ogóle poruszać górną kończyną albo zakres jej ruchu został znacząco ograniczony. Dzięki stypendium NAWA pracował dla Laboratorium Neurorehabilitacji w Aalborg University. Gala finałowa odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Konkurs organizowany jest z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP. Ma na celu uhonorowanie młodych Polaków, którzy dzięki szczególnym dokonaniom w działalności naukowej, kulturalnej i sportowej, a także aktywnej postawie i zaangażowaniu społecznemu, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju oraz popularyzowania wiedzy o Polsce poza jej granicami.
WARSZAWA Dziewięcioro studentów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki zdobyło Studenckiego Nobla 2024: Anna Ronewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego (dziennikarstwo i literatura), Sylwia Orzechowska z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (sztuka), Julia Wilk z Politechniki Warszawskiej (nauki techniczne), Milena Patan z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (nauki przyrodnicze i energetyka), Bartosz Niewelt (na fot.) z Uniwersytetu Warszawskiego (fizyka i astronomia), Nicol Zielińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (medycyna i farmacja), Kacper Rosner-Leszczyński w Uniwersytetu Wrocławskiego (nauki społeczne), Natalia Hawro z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza (nauki ekonomiczne), Paulina Kalman z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (działalność społeczna). Nagrodę specjalną, związaną z działaniami 3W (woda-wodór-węgiel), otrzymała Patrycja Grabowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wszyscy laureaci otrzymali po 5 tys. zł. Konkurs organizowany jest od 2009 roku przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.
BRUKSELA Od przyszłego roku Koreańczycy będą mogli korzystać z programu Horyzont Europa. Tę formę kooperacji Unia Europejska oferowała do niedawna krajom położonym w jej geograficznym sąsiedztwie. Program HE wprowadził jednak zmianę tego podejścia, umożliwiając zrzeszanie się krajów o silnym profilu naukowym, innowacyjnym i technologicznym – stanowi to wyraz zaangażowania UE na rzecz doskonałości, postępu naukowego, rozwijania ekosystemów innowacji i promowania globalnej otwartości. Umowa stowarzyszeniowa umożliwi koreańskim podmiotom otrzymywanie finansowania z filaru II. To największa część programu, z budżetem w wysokości 53,5 miliarda euro, która koncentruje się przede wszystkim na wspólnych wyzwaniach globalnych, takich jak klimat, energia, gospodarka cyfrowa i zdrowie. Cały budżet Horyzontu Europa na lata 2021–2027 wynosi ponad 95 mld euro. Rozdysponowano do tej pory ponad 34 mld euro. Sumę tę przeznaczono na 11 738 projektów z udziałem 23 262 podmiotów ze 166 krajów.
SZCZECIN Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie. To jeden z najnowocześniejszy ośrodków tego typu w Europie. W skład CEOP wchodzą specjalistyczne laboratoria, w których naukowcy poprowadzą badania z zakresu automatyzacji i żeglugi autonomicznej, technologii nawigacyjnych i technik satelitarnych, pozycjonowania obiektów w ruchu – na powierzchni wody lub w głębi, nowoczesnej infrastruktury wodnej, a także badania dna morza, pomiary hydro– i kartograficzne czy prace dotyczące bezpieczeństwa oraz skutecznego kalkulowania ryzyka w żegludze. Do dyspozycji mają m.in. autorskie wielkoskalowe modele redukcyjne statków, dzięki którym będą mogli pracować nad efektywnymi i skutecznymi rozwiązaniami dla żeglugi autonomicznej i nie tylko. Modele – masowca mv „TATRY” (PŻW) w skali 1:40 i kontenerowca Tripple E „MAJESTIC” MAERSK, 18 340 TEU w skali 1:70 – służą analizie ryzyka eksploatacji statków autonomicznych czy budowie matematycznych modeli i algorytmów do autonomicznego sterowania statkami bezzałogowymi. Nowa inwestycja kosztowała blisko 30 mln zł.
USA Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie po raz pierwszy w historii wygrali zawody University Rover Challenge na terenie Mars Research Desert Station w amerykańskim stanie Utah. To jedne z największych i najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych. W finale wzięło udział 38 najlepszych studenckich drużyn z całego świata. Mierzyły się z czterema misjami. W Science Mission zadaniem łazika było pobranie próbek gleby i skał za pomocą wiertła, a następnie zbadanie ich pod kątem oznak życia w mobilnym laboratorium chemicznym, umieszczonym na robocie. Equipment Servicing Mission sprawdzała precyzję manipulatora łazika oraz jego operatorów. Autonomous Navigation Mission polegała na pokonaniu trudnego, marsjańskiego terenu w trybie autonomicznej jazdy, czyli bez wsparcia operatorów. W Extreme Delivery Mission należało wykonać kilka zadań związanych ze znalezieniem i transportem wskazanych wcześniej przedmiotów oraz narzędzi. Ekipa AGH Space Systems wystartowała z łazikiem Kalman.
TORUŃ Dwa budynki o łącznej powierzchni prawie 2 tys. metrów kwadratowych z pracowniami dydaktycznymi i laboratoriami przeznaczonymi do badań oraz kształcenia w zakresie robotyki, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej – to nowo otwarte Centrum Nauk Technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W głównym gmachu zlokalizowano pracownie dla studentów automatyki, informatyki oraz fizyki technicznej. Drugi budynek to hala, w której badacze rozwijają sterowanie maszynami numerycznymi oraz laboratorium robotyki mobilnej, a także miejsce dla projektów realizowanych przez studentów z Technicznego Koła Naukowego. Pracownię robotyki wyposażono w kilka najnowszych robotów, które posiadają możliwość wirtualizacji programowania w nowoczesnych językach tzw. wodzenia. Można w niej programować robota w taki sposób, żeby naśladował ruchy programisty. Budowa CNT kosztowała ponad 20 mln zł, z czego 15 mln zł dołożył resort nauki.
Opracował Mariusz Karwowski
Współpraca: Marcin Behrendt, Michał Ciepielski, Iwona Czajkowska-Deneka, Marcel Jakubowski, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, Joanna Śliwińska, Dominika Wojtysiak-Łańska, Łukasz Wspaniały
Wykorzystano serwisy prasowe szkół wyższych, placówek badawczych i instytucji otoczenia nauki.
Więcej aktualności na naszej stronie internetowejwww.forumakademickie.pl
oraz na naszych profilach na Facebookui na platformie X