logo
FA 6/2022 informacje i komentarze

Ponad pół tysiąca reprezentantów

Aż 562 studentów będzie równolegle z kształceniem kontynuować karierę sportową, korzystając ze wsparcia programu „Narodowa Reprezentacja Akademicka”. To najliczniejszy skład od momentu uruchomienia tej inicjatywy w 2019 roku.

Program finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki od początku cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszej odsłonie wsparciem objętych zostało 414 studentów z 42 uczelni. Na ten cel przeznaczono wówczas 7,1 mln zł. W kolejnej edycji możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć otrzymało 502 studentów z 37 uczelni. Budżet zwiększono wówczas do około 9,5 mln zł. Trzeci nabór ogłoszono w lutym tego roku, a do rozdania było jeszcze więcej, bo aż 10 mln zł. Listę zakwalifikowanych uczelni zatwierdził minister Przemysław Czarnek, pod egidą którego realizowane jest przedsięwzięcie. W gronie laureatów są 33 uczelnie publiczne oraz 5 niepublicznych. Największą liczbą studentów-sportowców w programie NRA może się pochwalić Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (161). Dodajmy, że uczelnia ta wygrała klasyfikację medalową tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski, zdobywając ponad 50 krążków. W czołówce uczelni, które mają swoich przedstawicieli w NRA, są także: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (44), Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (42), Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (34), Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu (34) i Politechnika Opolska (30).

Projekt „Narodowa Reprezentacja Akademicka” wspiera proces kształcenia studentów-sportowców. Dofinansowanie przekazywane jest na dodatkowe zajęcia dydaktyczne, które realizowane są w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego zgodnie z zaplanowanym harmonogramem godzin. W programie biorą udział uczelnie publiczne i niepubliczne, w których na studiach stacjonarnych kształci się co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, w tym zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.

MK

Wróć