logo
FA 4/2022 informacje i komentarze

AZS dla osób z niepełnosprawnościami

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów sportowych prowadzony od 2016 roku w ramach upowszechniania sportu. Skierowane są do osób z niepełnosprawnościami uprawiających lub chcących uprawiać sport amatorsko. W dotychczasowych sześciu mistrzostwach zorganizowano 50 zawodów, w których wzięło udział ponad 2,2 tys. uczestników. W programie pojawiło się dotąd 17 dyscyplin: badminton, bilard, boccia, bowling, e-sport, goalball, podnoszenie ciężarów, pływanie, showdown, siatkówka na siedząco, szachy, szermierka na wózkach, tenis stołowy, strzelectwo sportowe, żeglarstwo, paranarciarstwo alpejskie i parasnowboard.

Za organizację tego cyklicznego wydarzenia AZS otrzymał w ubiegłym roku Medal Uznania od Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego. Dwa lata temu impreza została uznana za jedną z trzech najlepszych w Europie w obszarze sportu osób z niepełnosprawnościami w konkursie #BeINclusive organizowanym przez Komisję Europejską.

Integracyjne Sekcje Sportowe AZS – projekt zakłada szkolenie w 5 dyscyplinach: bocci, pływaniu, goalballu, badmintonie i tenisie stołowym. W premierowej edycji dofinansowanie otrzymało 16 sekcji, m.in. AZS Warszawa, AZS UMCS Lublin, KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, AZS UAM Poznań, AZS AWFiS Gdańsk, AZS Politechniki Łódzkiej.

Integracyjne Festiwale Sportowe AZS organizowane są od 2016 r. To dziesięciodniowe obozy sportowe organizowane dwa razy w roku: latem (w Wilkasach na Mazurach) i zimą (w Tatrach). W letnich (odbyło się 5) wzięło udział ok. 250 uczestników, w zimowych (2) – ok. 80.

MK

AZS dla osób z niepełnosprawnościami 1

Wróć