logo
FA 3/2022 informacje i komentarze

Nagroda dla naszego grafika

Nagroda dla naszego grafika 1

Rys. Sławomir Makal

Sławomir Makal, autor okładek i ilustracji artykułów w „Forum Akademickim”, został laureatem IV ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa. Jego organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a celem docenienie autorów najlepszych prac i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może stanowić zarówno komentarz polityczny, społeczny bądź sportowy, jak również tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu.

Do konkursu, który obejmował prace opublikowane między 1 stycznia a 31 grudnia 2021 roku w prasie i mediach elektronicznych, zgłoszono 196 rysunków 42 twórców z całej Polski. Wśród laureatów znalazł się Sławomir Makal, spod którego ręki wychodzą okładki i grafiki wewnątrz każdego numeru „Forum Akademickiego”. Otrzymał on pozaregulaminową Nagrodę Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wyróżniona praca ilustrowała tekst pt. Nie tylko łagodzi obyczaje, opisujący badania naukowców z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN dotyczące gustów muzycznych Polaków (FA 9/2021).

To nie pierwszy laur Sławka w tym konkursie. Przed rokiem Nagrodę Honorową zdobyła jego praca zatytułowana Pandemic Time, będąca jedną z pierwszych odpowiedzi środowiska grafików na problem rozpoczynającej się pandemii koronawirusa.

Sławomir Makal współpracuje z nami od czterech lat. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, konserwacją dzieł sztuki, malarstwem i grafiką. Uczestniczy w wielu wystawach grafiki. Oprócz Polski jego prace prezentowane były także m.in. w Turcji, Indiach, Korei Południowej, Brazylii, Argentynie, Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Danii, Chorwacji, Węgrzech, Słowacji, Czechach, Rosji i Ukrainie. Za swoje dzieła otrzymał wiele krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017” (2017), II nagrodę w International Cartoon Contest „Politics & Sex” w Izraelu (2015), III nagrodę w prestiżowym konkursie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rysowników MIKS w Sisaku (2018), nagrodę specjalną XXII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny w Zielonej Górze (2020), wyróżnienie w ramach Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „KARPIK” (2020).

KP

Wróć