logo
FA 2/2022 informacje i komentarze

Wystartowały AMP-y

Wystartowały AMP-y 1Ponad 20 tys. uczestników, 35 dyscyplin, blisko 1,5 tys. osób pracujących przy organizacji – ruszył kolejny sezon Akademickich Mistrzostw Polski. Tytułu broni Politechnika Gdańska.

Jako pierwsze do rywalizacji stanęły futsalistki, które w styczniu w Łodzi toczyły bój o awans do turnieju finałowego. Wśród 21 zespołów najlepiej zaprezentowały się zawodniczki Uniwersytetu Gdańskiego. Imprezę zorganizował Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej, dla którego była to jedna z prób generalnych przed lipcowymi European Universities Games.

Pierwsze medale tegorocznych AMP-ów zostaną rozdane 26 lutego, gdy w Krakowie dobiegnie końca turniej finałowy w futsalu mężczyzn. Kilka dni później poznamy najlepsze futsalistki. W marcu z kolei odbędą się mistrzostwa w biegach przełajowych, narciarstwie i snowboardzie. W sumie do końca czerwca, kiedy jako ostatni do rywalizacji staną żeglarze, zaplanowano zawody w 35 dyscyplinach. Najwięcej imprez, na których zapadną decydujące rozstrzygnięcia, zorganizuje Uniwersytet Śląski (4). Wśród wszystkich gospodarzy są dwie uczelnie zawodowe (Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile – judo, Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy – półfinał piłkarek ręcznych) i jedna niepubliczna (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach – szachy).

– Akademickie Mistrzostwa Polski to nasze flagowe rozgrywki, które rokrocznie gromadzą na starcie wiele tysięcy studentów. Po doświadczeniach z dwóch poprzednich lat wiemy już, w jaki sposób bezpiecznie przygotować i zorganizować zmagania dla pasjonatów sportu – mówi Dariusz Piekut, sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego, który jest organizatorem cyklu AMP.

W poprzednim sezonie cykl Akademickich Mistrzostw Polski po raz drugi z rzędu wygrała Politechnika Gdańska. Na podium stanęli też studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego. W klasyfikacji medalowej triumf odniosła Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (22 złote, 14 srebrnych, 15 brązowych). W całym sezonie sklasyfikowano 123 uczelnie z całej Polski.

MK

Wróć