logo
FA 2/2022 informacje i komentarze

Dominik Leżański

Łódź gotowa na igrzyska

Łódź gotowa na igrzyska 1

O przygotowaniach do Europejskich Igrzysk Akademickich, które w dniach 17-30 lipca odbędą się w Łodzi, mówi Dominik Leżański, koordynator EUG 2022.

European Universities Games w Łodzi będzie trzecią po igrzyskach w Tokio i Pekinie, a czwartą – jeśli dojdzie do skutku przełożona z ubiegłego roku Uniwersjada w chińskim Chengdu – multisportową imprezą w czasie pandemii. Jak wiadomo, w dobie koronawirusa planowanie z półrocznym wyprzedzeniem jest wielce ryzykowne, niemniej jesteśmy przygotowani. Od wszystkich uczestników i wolontariuszy będziemy wymagać zaszczepienia. Podczas imprezy zastosujemy protokół covidowy, przewidujemy testowanie zawodników, zapewnimy miejsca izolacji.

Mamy już przygotowany program sportowy. On definiuje wiele innych elementów, jak zakwaterowanie, wyżywienie czy transport. Musieliśmy skorelować wszystkie elementy, a pamiętajmy, że niektóre dyscypliny, jak np. futsal, są rozgrywane na kilku obiektach i trzeba zadbać o identyczne podłoże. W sumie rywalizacja toczyć się będzie w 15 miejscach, nie tylko w Łodzi, ale także w Zgierzu i Pabianicach. Ceremonia otwarcia odbędzie się w Atlas Arenie.

Spodziewamy się przyjazdu około 6 tys. studentów. Ponieważ rejestracja zawodników wciąż jeszcze trwa, a my już musimy część rzeczy zamawiać, bardzo pomagają nam statystyki prowadzone przez poprzednich organizatorów, dotyczące np. regionów, z których uczelnie zgłaszają się do poszczególnych rozgrywek. Łódź jest stosunkowo dużym miastem w porównaniu z dotychczasowymi lokalizacjami EUG. Dzięki temu mogliśmy zwiększyć liczbę dyscyplin z 13 przed czterema laty w Coimbrze, która ma około 140 tys. mieszkańców, aż do 20 u nas. Będzie też jedna dyscyplina pokazowa – siatkówka na siedząco. Spora odległość między oboma kampusami, z których korzystamy (UŁ i PŁ), to paradoksalnie zaleta. Obiekty sportowe są dość równomiernie rozłożone i dzięki temu szybciej się trafi. Większość nocujących na PŁ pokona dystans pieszo, bo nieopodal Zatoki Sportu powstaną boiska plażowe do siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki 3 × 3.

Uczestnikom zapewnimy też atrakcje pozasportowe. Na obu kampusach powstaną strefy wieczornych spotkań, zaś w najbardziej rozpoznawalnym miejscu w Łodzi, czyli na ul. Piotrkowskiej, zaplanowaliśmy sambodrom – głośny, przebierany, muzyczny pochód. Do tego FRSE zaprosi na Bieg Erasmusa. Będą też warsztaty edukacyjne i spotkania z ciekawymi gośćmi. Chcemy pokazać obcokrajowcom, że Łódź, i w ogóle Polska, jest fajnym miejscem, do którego można wrócić, np. na wymianę akademicką.

Notował MK

Łódź gotowa na igrzyska 2Rywalizację w European Universities Games zainaugurowano w 2012 roku. Od tamtej pory odbywają się co 2 lata. Gospodarzem pierwszych igrzysk była Kordoba. Zmagania w 10 dyscyplinach toczyło 2583 zawodników ze 131 uczelni z 32 krajów. Rotterdam gościł 2830 studentów reprezentujących 174 uczelnie z 34 krajów. Kolejne EUG w Zagrzebiu i Rijece okazały się rekordowe pod względem frekwencji – zgromadziły 5 tys. studentów z 400 uczelni z 40 krajów. Ostatnie jak dotąd zawody zorganizowała portugalska Coimbra – ponad 4 tys. uczestników z 300 europejskich uczelni z 38 krajów. Igrzyska w Belgradzie w 2020 roku odwołano z uwagi na pandemię.

Wróć