logo
FA 12/2022 informacje i komentarze

Nagrody za książki

Nagrody za książki 1

Fot. Targi Książki w Krakowie

W tym roku srebrny jubileusz świętowały Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Podczas imprezy wręczono Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą książkę w dziedzinie humanistyki oraz Nagrody Gaudeamus Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.

W tym roku do konkursu o Nagrodę Długosza zgłoszono 60 publikacji, z których 10 jury nominowało do finału. Laureatem został Rafał Matyja (na fot.), autor książki Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością. Odebrał statuetkę wykonaną przez śp. prof. Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł. – Przedstawiając rozwój sieci miejskiej, nawiązuje do ustaleń z dziedziny historii gospodarczej i społecznej, wykorzystuje ustalenia dotyczące dziejów urbanistyki, architektury i techniki. Jego analizy dokonywane są nie tylko w perspektywie historycznej, ale także socjologicznej i politologicznej. Na ich tle pojawiają się interesujące refleksje uogólniające – mówił o laureacie prof. Andrzej Mączyński, członek jury.

Na konkurs o Nagrodę Gaudeamus nadesłano 63 monografie i 6 e-booków, które ukazały się w latach 2021–2022. Jury przyznało nagrodę Wydawnictwu Naukowemu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za książkę Filipa Lipińskiego Ameryka. Rewizje wizualnej mitologii Stanów Zjednoczonych. Nagrodę Targów w Krakowie otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego za książkę Tadeusza Sławka A jeśli nie trzeba się uczyć….

Do Nagród KLIO, wręczanych podczas Targów Książki Historycznej, zgłoszono w tym roku 200 propozycji tytułów wydanych w latach 2021–2022. W kategorii monografia naukowa Nagrodę I stopnia (13 tys. zł) otrzymał Maciej Gołąb za książkę Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), Nagrodę II stopnia (6 tys. zł) – Aleksandra Rzeszotarska-Nowakiewicz za książkę Styl Nidajno. Źródła, inspiracje i przykłady rzymsko-barbarzyńskiej koncepcji zdobniczej z późnej starożytności (Instytut Archeologii i Etnologii PAN), Nagrodę III stopnia (3 tys. zł) – Marzena Woźniak-Łabieniec za Cenzorskie lekcje literatury. Studia o systemowej kontroli słowa w Polsce po 1945 roku (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego).

MK, (p)

Wróć