logo
FA 12/2021 informacje i komentarze

Piotr Kieraciński

Forum 30

W cieniu jubileuszu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej skromną rocznicę trzydziestolecia działalności obchodzi redakcja „Forum Akademickiego”. I to jest precyzyjne określenie, ponieważ redakcja funkcjonuje od trzydziestu lat. W latach 1991-1994 pracowaliśmy nad czasopismem „Przegląd Akademicki”, a od jesieni 1994 r. redagujemy i wydajemy „Forum Akademickie”. Przez 30 lat opublikowaliśmy 394 numery czasopisma, w tym 57 numerów „Przeglądu Akademickiego” (razem z sygnalnym numerem „0”; PA był dwutygodnikiem) w 54 zeszytach i 337 numerów „Forum Akademickiego” w 310 zeszytach.

Przez redakcję przewinęło się w tym czasie ponad 30 osób, a stale współpracowało z nami – jako autorzy czy graficy – ponad 50 osób. Najdłużej funkcjonującym cyklem jest „Z archiwum nieuczciwości naukowej” Marka Wrońskiego (od jakiegoś czasu go nie publikujemy z powodu choroby autora). Najwięcej odcinków miał cykl „Rody uczone” Magdaleny Bajer. Autorów artykułów i informacji, przedstawicieli środowisk akademickiego, którzy na naszych łamach prezentowali swoje poglądy na sprawy nauki i szkolnictwa wyższego oraz własne lub cudze badania naukowe, było blisko tysiąc, a samych informacji i artykułów publicystycznych – tysiące.

Gdy zaczynaliśmy wydawać PA, każdy zeszyt miał 32 strony, a wakacyjny 48 (w 1994 – 64). „Forum Akademickie” zaczęło także od 32 stron. W 1996 powiększyliśmy się do 40 stron, by w ciągu kolejnych lat dojść do 80. W takiej objętości dostają Państwo FA już trzeci rok. Wielokrotnie zmienialiśmy layout, czyli formę graficzną, eksperymentowaliśmy także z pełnym kolorem. „Przegląd Akademicki” miał 2 winiety, a „Forum Akademickie” ma już trzecią. Autorem dwóch ostatnich jest Paweł Kaniuk, który zaprojektował też layout „Forum” i zajmuje się ich składem technicznym. Od 1998 r. jesteśmy w internecie. Na portalu forumakademickie.pl można znaleźć nie tylko bieżące informacje, ale także (w różnej formie) archiwalne numery FA.

„Przegląd Akademicki” powstał w wyniku konkursu, który ogłosił prof. Henryk Samsonowicz jako minister edukacji narodowej. Wygrał go w początku 1991 roku Piotr Krzysztof Kuty, ówczesny redaktor naczelny „Przeglądu Uniwersyteckiego KUL”. To on jest twórcą redakcji, a większość z obecnych pięciorga pracowników przyjmował do pracy.

Najwięcej miejsca powinienem poświęcić treści, tematyce artykułów, ale po prostu – czytajcie nas Państwo. Oprócz tematów które wciąż powracają, jak nierzetelność w nauce, jej finansowanie i reformy, czy w końcu – ewaluacja, wciąż pojawiają się nowe, także w tym numerze. Zapraszam do lektury.

Piotr Kieraciński

Wróć