logo
FA 11/2024 informacje i komentarze

NCN Chance – Kryzys i Dobrobyt

NCN Chance – Kryzys i Dobrobyt 1

KRAKÓW Sześć polskich zespołów badawczych zdobyło finansowanie w konkursach Crisis i Well-being, organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki w programie CHANSE we współpracy z sieciami HERA i NORFACE. CHANSE (Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe) to jeden z dwóch międzynarodowych programów typu ERA-NET koordynowanych przez NCN. Zrzesza on 27 agencji finansujących badania z 24 krajów europejskich. Badania mają dać odpowiedzi na wyzwania społeczne i kulturowe. O finansowanie w obu konkursach mogły ubiegać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 4 do 6 zespołów badawczych, pochodzących z co najmniej 4 krajów, biorących udział w danym konkursie. Do konkursu Well-being zgłoszono 159 wniosków, a do konkursu Crisis – 205. Po dwustopniowym procesie ewaluacji do finansowania rekomendowano po 36 projektów w każdym z konkursów. Decyzją Rady konkursów (stworzonych z krajowych agencji finansujących badania) w konkursie Enhancing Well-being for the Future na liście laureatów znalazło się 10 projektów, w 4 uczestniczą zespoły z Polski. W konkursie Crisis – Perspectives from the Humanities dofinansowanie otrzyma 10 projektów, w tym 2 z udziałem polskich zespołów badawczych. W nagrodzonych projektach zaangażowane będą w sumie 93 zespoły badawcze z 21 krajów.

Polscy badacze będą uczestniczyć w czterech projektach konkursu Enhancing Well-being for the Future. Projektem „LGBTI_FUTURES – Dobrostan młodych osób LGBTI+ w Europie – wyobrażone przyszłości w czasach niepewności” kieruje dr Justyna Struzik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerami polskiej uczelni są instytucje z Estonii, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Dr Anna Gromada z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk kieruje polskim zespołem w projekcie „WELLMOD – Model Mikrosymulacyjny Dobrostanu Przyszłości”, a projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Francji, Luksemburga oraz Wielkiej Brytanii. Dr hab. Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego kieruje polskim zespołem w projekcie „WELLSIM – Wielowymiarowy dobrobyt społeczny w pięciu krajach europejskich z perspektywy mikrosymulacji przebiegu życia”. Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Za polską część projektu „WOW – Dobrostan kobiet w sieci: analiza zjawiska przemocy cyfrowej wobec kobiet w Europie” odpowiada dr hab. Witold Klaus z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

Polskie zespoły naukowe uczestniczą w dwóch projektach konkursu Crisis – Perspectives from the Humanities. Zespół pod kierunkiem dr Izabeli Skoczeń z UJ wraz z partnerami z Austrii, Rumunii i Szwajcarii zrealizuje projekt „NIHAI – Normy w językowej komunikacji pomiędzy sztuczną inteligencją a człowiekiem”. Polską grupą w projekcie „RELIDEM – Religijne przeorganizowania i demokratyczna rezyliencja: studium porównawcze religijnych reakcji na kryzysy (geo)polityczne” pokieruje dr hab. Katarzyna Zielińska z UJ, a badania będą realizowane w kooperacji z grupami naukowymi z Finlandii, Litwy oraz Szwecji. W sumie aż 3 „polskie” projekty będą realizowane przez zespoły z najstarszego polskiego uniwersytetu.

(MDW)

Wróć