OTWOCK Jedyny w Polsce badawczy reaktor jądrowy nosi nazwę MARIA na cześć Marii Skłodowskiej-Curie. Znajduje się na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku–Świerku. Działa już 50 lat. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 roku, a w grudniu 1974 uruchomiono go po raz pierwszy. Został zbudowany wyłącznie siłami polskich specjalistów. To reaktor kanałowo-basenowy o mocy cieplnej 30MW. MARIA nie produkuje energii elektrycznej, ale dzięki niej można napromieniać izotopy niezbędne do ratowania ludzkiego życia, wytwarzać nowe materiały dla różnych sektorów gospodarki, prowadzić badania fizyczne, jak również szkolić kadry na potrzeby branży jądrowej. W 1964 roku został opracowany program wykorzystania polskiego reaktora badawczego MARIA. Miał być przeznaczony do prowadzenia badań fizycznych na wiązkach neutronów, badań radiochemicznych oraz badań materiałowych. Obecny program użytkowy reaktora MARIA niemal dokładnie odpowiada programowi wykorzystania, który zaproponowano przed rozpoczęciem jego budowy.
ŁÓDŹ Prof. Bogusław Buszewski, wybitny specjalista z zakresu chemii analitycznej, bioanalityki i chemii środowiskowej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. To już ósmy honorowy tytuł dla tego badacza. Prof. Buszewski należy do grona najczęściej cytowanych polskich chemików (27 tys. cytowań, Indeks Hirscha 73). Ma znaczne sukcesy w zakresie nowoczesnych metod wyodrębniania, rozdzieleń i identyfikacji związków chemicznych. Jest twórcą międzynarodowej szkoły naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opublikował prawie 800 prac i uzyskał 58 patentów. Wypromował blisko 50 doktorów, połowa z nich uzyskała habilitację. Jest autorem wdrożeń patentowych dotyczących technologii wykorzystania mikroorganizmów w biosyntezie nanokompozytów, nowej generacji opatrunków dla trudno gojących się ran czy przemysłowej produkcji substancji biologicznie aktywnych z polskich roślin uprawnych. Prof. Buszewski jest twórcą Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego. Był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, wiceprzewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej, prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.
LUBLIN Prof. Chantal Delsol, wybitna francuska filozofka polityki, otrzymała tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uhonorowano ją za wierną służbę prawdzie. – Jej odważne myślenie uczy nas pielęgnowania tego, co w naszej ludzkiej kondycji najbardziej kruche i zamazywane, a zarazem najbardziej wartościowe i istotne: Bożego obrazu, fundamentu naszego osobowego bytu – powiedziała w laudacji prof. Agnieszka Kijewska z Instytutu Filozofii KUL. Prof. Delsol wygłosiła wykład Misja i osoba świadka, nawiązujący do jej ostatniej książki Koniec świata chrześcijańskiego. Inwersja normatywna i nowa era. Przekonywała w nim, że prawda nie jest mitem. Nawiązywała do ewangelicznej zasady przesłania chrześcijańskiego. Uroczystość miała miejsce podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Prof. Delsol jest założycielką Instytutu Badań im. Hannah Arendt, dyrektorką Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu. Prowadzi rozległą współpracę z instytucjami naukowymi Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z KUL.
KRAKÓW Na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ otwarto Centrum Dioscuri w Zakresie Spacerów Losowych w Geometrii i Topologii. Grupą badawczą w nowo utworzonym centrum pokieruje dr Michał Frączyk. Głównym zadaniem nowo powstałego Centrum Dioscuri będzie stworzenie probabilistycznych i dynamicznych metod do rozwiązania kilku otwartych problemów dotyczących przestrzeni lokalnie symetrycznych, krat arytmetycznych, grup klas odwzorowań i grup odwzorowań przekładania odcinków. Przestrzenie lokalnie symetryczne są obiektami geometrycznymi o niezwykle bogatej strukturze, leżącymi na skrzyżowaniu współczesnej teorii liczb, teorii reprezentacji, a także dynamiki jednorodnej. Program Dioscuri, powstały z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, ma na celu utworzenie w Europie Środkowej i Wschodniej grup badawczych zdolnych do konkurowania na poziomie międzynarodowym. Każde z Centrów Dioscuri otrzyma w ciągu 5 lat finansowanie w kwocie 1,5 mln euro. Przedsięwzięcie zarządzane jest wspólnie przez Towarzystwo Maxa Plancka oraz Narodowe Centrum Nauki. Koszty ponoszone są w równym stopniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych Republiki Federalnej Niemiec, natomiast instytucje przyjmujące z Polski dostarczają koniecznej infrastruktury badawczej. Łącznie w Polsce ma powstać 10 Centrów Dioscuri, w tym 3 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz nowego są to Centrum Dioscuri Dynamiki Strukturalnej Receptorów pod kierunkiem dr. Przemysława Nogłego oraz Centrum Dioscuri do Modelowania Modyfikacji Potranslacyjnych pod kierunkiem dr. Mateusza Sikory.
ŁÓDŹ Krystian Zimerman otrzymał najwyższą godność akademicką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Senat łódzkiej uczelni uhonorował wybitnego pianistę „w dowód uznania szczególnych zasług maestro Krystiana Zimermana. Maestro jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pianistów o międzynarodowej sławie. To wielki admirator i propagator muzyki polskiej, którego wspaniałe osiągnięcia artystyczne, niezwykły talent, kultura symfoniczna, mistrzowska sztuka interpretacyjna oraz filantropijna działalność pozwalają uznać za luminarza kultury”. Podczas uroczystości uzasadnienie odczytała prof. Elżbieta Aleksandrowicz, rektor AM w Łodzi. Prof. Piotr Paleczny w laudacji przypomniał bezdyskusyjne zwycięstwo Zimermana w Konkursie Chopinowskim w 1975 roku, które odtworzyło mu drogę do światowej kariery. Wystąpienie zakończył nawiązaniem do słów św. Tomasza z Akwinu: „Piękno wymaga spełnienia trzech warunków. Pierwszym jest pełnia, czyli doskonałość rzeczy; drugim – właściwa proporcja, czyli harmonia; trzecim zaś blask. Nie mam wątpliwości, że osobowość i sztuka maestro Krystiana Zimermana w najwyższym stopniu spełnia te wymagania”. Szczególne miejsce w artystycznym dorobku laureata zajmuje twórczość patronki uczelni Grażyny Bacewicz, o czym K. Zimerman wspomniał w swoim wystąpieniu. Wyraził też podziękowanie dla swojego mistrza, prof. Andrzeja Jasińskiego, obecnego na uroczystości. Zimerman otrzymał wcześniej doktoraty honoris causa swojej macierzystej uczelni – Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
LUBLIN Prof. Małgorzata Witko dołączyła do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Senat UMCS uhonorował ją za wybitne osiągnięcia naukowe prowadzące do zastosowania metod chemii teoretycznej do badania katalizatorów i mechanizmów reakcji katalitycznych, a także za długoletnią i owocną współpracę z pracownikami Wydziału Chemii UMCS. Prof. Witko jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, Academia Europaea oraz European Academy of Sciences. Jest delegatką Polski w European Federation on Catalysis Societies, była też wiceprezesem EFCATS oraz w IUPAC; należy do Rady Dyrektorów European Institute on Catalysis. Była członkiem Paneli IV i V European Research Council. Została wybrana w skład The International Association of Catalysis Communities Council. W związku z obchodami 80-lecia uniwersytetu uczona otrzymała także pamiątkową statuetkę z wizerunkiem patronki UMCS. Prof. Witko, wieloletnia dyrektorka Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, została 88. doktorem honoris causa UMCS. W 2016 r. tytuł doktora honoris causa nadała jej Politechnika Rzeszowska.
SZCZECIN W Uniwersytecie Szczecińskim odbyło się sympozjum rektorów publicznych uczelni obszaru pogranicza polsko-niemieckiego. Prof. Waldemar Tarczyński, rektor USz, zwrócił uwagę na nowy kontekst współpracy polsko-niemieckiej: – Rozwój regionu i problemy środowiskowe nie zamykają się w granicach państwowych, musimy wymieniać się wiedzą i doświadczeniami, jeśli chcemy je skutecznie rozwiązywać. Rektor Hochschule Neubrandenburg prof. Gerd Teschke zwrócił uwagę na konieczność zintegrowania środowisk naukowych po obu stronach granicy, a rektor Uniwersytetu w Greifswaldzie prof. Katharina Riedel podkreśliła rolę uniwersytetów w kreowaniu współpracy polsko-niemieckiej w obszarze kultury. Uczestnicy sesji zadeklarowali rozpoczęcie pracy nad stworzeniem sieci uczelni pogranicza polsko-niemieckiego Meklemburgii Pomorza Przedniego, Pomorza Zachodniego i Brandenburgii. Dr Paweł Bartnik, reprezentujący Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, podkreślił znaczenie takiego porozumienia w pracach nad ustalaniem nowej perspektywy finansowej funduszy regionalnych. – Funkcjonujemy w innym świecie niż 10 lat temu – mówił w podsumowaniu dr hab. Maciej Kowalewski, prof. USz, kierownik Katedry UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego, organizatora sympozjum. – Żyjemy w czasie polikryzysów, czyli kryzysów występujących jednocześnie na różnych polach. Problemy globalnej ekonomii, konflikty zbrojne, zagrożenia środowiskowe manifestują się na poziomie regionalnym i powinniśmy je badać wspólnie.
KRAKÓW Laureatem 27. Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza, organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, został Piotr Pytlakowski, dziennikarz tygodnika „Polityka”, autor książki Strefa niepamięci wydanej przez Wydawnictwo Agora. W konkursie towarzyszącym Targom Książki w Krakowie nagradzane są dzieła polskich autorów z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Do 2022 roku konkurs koncentrował się na literaturze naukowej, od 2023 roku do udziału zapraszani są również autorzy książek popularnonaukowych. W gronie nominowanych do nagrody znaleźli się też: dr Magdalena Chułek (UW), Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, Wydawnictwo Naukowe UM, seria Monografie FNP; Ryszard Jamka, Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli, Wydawnictwo Marginesy; dr hab. prof. ISP PAN Paweł Kowal, Abakanowicz. Trauma i sława, Wydawnictwo Agora; dr hab. Adam Leszczyński, prof. Uniwersytetu SWPS, Obrońcy pańszczyzny, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa; prof. Waldemar Łazuga, Uwikłani w przeszłość, Zysk i S-ka Wydawnictwo; prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, Dzieje kultury japońskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN; dr hab. Marcin Trzęsiok, prof. AM w Katowicach, Muzyka doświadczenia. Eseje i studia, PWM; prof. Elżbieta Wichrowska, Zapisy codzienności… O dziewiętnastowiecznych dziennikach choroby i osobistych szkicownikach malarskich, Wydawnictwa UW; dr Jagoda Wierzejska, Była wschodnia Galicja w Polsce, Polska w byłej wschodniej Galicji. Obraz (wielo)narodowej prowincji w międzywojennej literaturze polskiej, Wydawnictwa UW.
WARSZAWA Fundacja Edukacyjna Perspektywy jest znana z tworzenia od 25 lat Rankingu szkół wyższych. Od kilku wyszła na międzynarodowe wody, tworząc ranking europejskich uczelni technicznych – Engirank. Ogółem ranking uwzględnia 184 uczelnie z 29 państw, w tym 18 z Polski. W 2024 roku w pierwszej dziesiątce (faktycznie jedenastce) najlepszych uczelni technicznych Europy znalazły się kolejno: Technical University of Denmark, Delft University of Technology (Holandia), KU Leuven (Belgia), ETH Zurich (Szwajcaria), KTH Royal Institute of Technology (Szwecja), Technical University of Munich (Niemcy), Chalmers University of Technology (Szwecja), Polytechnic University of Milan (Włochy), RWTH Aachen University (Niemcy), Swiss Federal Institute of Technology Lausanne, Norwegian University of Science and Technology. W pierwszej setce zestawienia znajduje się 7 uczelni z Polski. Najlepszą polską uczelnią techniczną jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która w rankingu ogólnoeuropejskim zajęła 48 miejsce. Kolejne pozycje zajmują: Politechnika Gdańska (64), Politechnika Warszawska (64), Politechnika Śląska w Gliwicach (64), Politechnika Wrocławska (78), Politechnika Poznańska (96), Politechnika łódzka (96). Perspektywy zrangowały także 7 dyscyplin inżynierskich. Wśród polskich uczelni w rankingu by subject AGH zajęła najlepsze miejsca w: inżynierii medycznej – 18, materiałowej – 20, elektrycznej, elektronice i informatyce – 34, środowiska – 52 i mechanicznej – 66. W zakresie inżynierii lądowej najlepszą polską uczelnią okazała się Politechnika Śląska na 24 miejscu, a w chemicznej Politechnika Wrocławska na 29 pozycji.
KRAKÓW Bolid H2H (Hydrogen Hybrid) ma hybrydowy układ napędowy: silnik spalinowy, przystosowany do zasilania wodorem oraz silnik elektryczny. Obliczeniowa prędkość maksymalna bolidu „H2H” wynosi 180 km/h, ale to zeroemisyjność jest największą zaletą konstrukcji. Połączenie zasilania wodorem i energią elektryczną pozwala na radykalne zmniejszenie emisji toksycznych składników spalin. Dzięki odzyskaniu części energii kinetycznej pojazdu w trakcie hamowania, hybrydowy układ napędowy pozwala na zwiększenie wykorzystania energii zawartej w paliwie zasilającym pojazd. Taka może być przyszłość motoryzacji w dobie transformacji energetycznej. Bolid w całości jest dziełem 10-osobowego zespołu studentów z Koła Naukowego „Silniki Spalinowe”, działającego przy Katedrze Pojazdów Samochodowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Opiekunami Koła są dr inż. Łukasz Rodak, który pomagał zespołowi od strony koncepcyjnej i silnikowej oraz dr inż. Krzysztof Weigel-Milleret, odpowiedzialny za nadzór nad układem kierowniczym, hamulcowym, zawieszeniem i przeniesieniem napędu. Całkowity koszt konstrukcji bolidu „H2H” zespół ocenia na od 60 do 80 tysięcy złotych. Pojazd ma status tzw. nośnika technologii, będzie używany do prowadzenia zajęć dydaktycznych i badań naukowych.
POZNAŃ/PIŁA Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu I Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile będą współpracować w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Rektorzy obu uczelni, prof. Bogumiła Kaniewska oraz prof. Donat Mierzejewski, podpisali umowę, która mówi, że głównym obszarem wspólnych działań mają być studia na kierunku lekarskim prowadzone w Pile przez UAM, które rozpoczną się po uzyskaniu zgody ministra nauki. – Dziękuję za tak duże wsparcie zarówno pilskiej ANS, jak i władzom regionu, które widzą potrzebę utworzenia tutaj kierunku lekarskiego. Realizacja tego projektu przysłuży się nie tylko obydwu uczelniom, ale także całemu regionowi. Chcemy dobrze przygotować się do uruchomienia tego kierunku, współpracując w tym zakresie również z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Wierzę, że uda się stworzyć wielkopolską markę w zakresie kształcenia medycznego – powiedziała rektor Kaniewska. – Umowa stanowić będzie korzystną podstawę do rozwoju współpracy także w obszarze badań naukowych i organizacji wspólnych konferencji i sympozjów – skomentował prof. Tadeusz Wallas, pełnomocnik rektora UAM ds. rozwoju uczelni.
KRAKÓW Wybitny specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, epidemiolog, biostatystyk prof. Roman Jaeschke otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego za wkład w rozwój metodologii badań naukowych w medycynie klinicznej i wykorzystanie ich wyników w praktyce, badania w zakresie intensywnej terapii, w szczególności nad sepsą, działalność na rzecz UJ poprzez tworzenie wspólnych projektów badawczych oraz wspieranie rozwoju młodych naukowców. Roman Jaeschke prowadził badania na Uniwersytecie w Heidelbergu oraz w McMaster University w Hamilton (Ontario, Kanada). Uczestniczył w tworzeniu i twórczo rozwijał koncepcję medycyny opartej na danych naukowych (Evidence Based Medicine). Współtworzył koncepcję tzw. piramidy danych naukowych, odzwierciedlającą ich wiarygodność w zależności od źródła lub metodologii badania, która do dzisiaj stanowi jeden z głównych dogmatów metodologicznych praktyki klinicznej. Ma ogromne zasługi dla rozwoju i propagowania EBM w Polsce. W 2003 roku współtworzył wraz z dr. Piotrem Gajewskim Polski Instytut Evidence Based Medicine (PIEBM). Dzięki wsparciu prof. Jaeschkego powstał w 2015 roku na Wydziale Lekarskim UJ CM Ośrodek Przeglądów Systematycznych, filia polskiej Cochrane Collaboration, a w 2019 GRADE (Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation) Centre.
LUBLIN Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odebrał Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego. Wręczono mu ją „za zasługi naukowe w duchu chrześcijańskiego humanizmu, ale też za całokształt pracy, który koresponduje z wartościami i ideami krzewionymi przez patrona nagrody”. Prof. Zbigniew Izdebski podkreślił w laudacji działalność rektora KUL na rzecz godności człowieka oraz szeroko pojętej humanizacji życia. Jako przykłady podał działalność hospicyjną rektora, a także pracę z osadzonymi w lubelskim areszcie śledczym. Przywołał też ważny wątek wspierania przed laty przez laureata osób dotkniętych problemem narkomanii i doświadczonych HIV i AIDS (to właśnie KUL zaczął szkolić profesjonalnych, certyfikowanych terapeutów). Najnowszym przykładem walki ks. prof. Kalinowskiego o lepsze ludzkie jutro jest zaangażowanie w proces humanizacji medycyny oraz dialog w ramach Areopagu, czyli organizowanych przez niego cyklicznych debat akademickich na ważne społecznie tematy. Nagroda której patronem jest pierwszy rektor KUL, jest przyznawana od 1974 r. przez Towarzystwo Naukowe KUL za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego.
LUBLIN Podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej wręczono dwie nagrody naukowe. Po raz dziesiąty wręczono Nagrodę Naukową Marii Curie, którą naukowcy honorowani są za wyjątkowo ważne dla danej dyscypliny osiągnięcia i odkrycia naukowe uzyskane w ostatnim roku, szczególnie: oryginalne opublikowane prace naukowe, istotne dla dalszego rozwoju danej dyscypliny, monografie naukowe, patenty, wynalazki i rozwiązania technologiczne oraz nowe metody badań. Liczy się wartość naukowa osiągnięcia, jego znacznie dla rozwoju nauki i gospodarki oraz spodziewana użyteczność. Nagrodę przyznano zespołowi z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w składzie: prof. Katarzyna Klimek, prof. Grażyna Ginalska i prof. Marta Tarczyńska-Osiniak za odkrycie OsteoChondralu Graftu – biomimetycznego dwufazowego biomateriału chrzęstno-kostnego do wykorzystania w ortopedii i traumatologii. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki przyznano po raz 24. Laureatem został prof. Grzegorz Motyka, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, za książkę pt. Akcja „Wisła” ‘47. Komunistyczna czystka etniczna (Wydawnictwo Literackie, 2023).
BYDGOSZCZ Wielospecjalistyczny Szpital Miejski został przekazany Politechnice Bydgoskiej. Porozumienie o zmianie podmiotu tworzącego lecznicę podpisano 8 listopada b.r. Zgodę na przekazanie placówki uczelni wyrazili bydgoscy radni. Podpisanie dokumentu wymagało także zgody Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W najbliższym czasie zostanie uchwalony nowy statut szpitala. Placówka zmieni nazwę na Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej. – Chcemy, aby Szpital Kliniczny służył przede wszystkim jak najlepiej mieszkańcom miasta, będąc jednocześnie miejscem zdobywania wiedzy i doświadczenia przez przyszłych medyków. Podniesienie rangi placówki ze szpitala powiatowego do szpitala klinicznego stwarza szansę na rozwój infrastruktury i rozwój kadry medycznej – mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej. Już w październiku 2024 roku na terenie szpitala otwarto zmodernizowane przez uczelnię prosektorium anatomii prawidłowej. Na kolejne inwestycje w infrastrukturę na potrzeby kształcenia medycznego uczelnia pozyskała blisko 70 mln zł. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim przeznaczy kolejne 10 min zł, o które skutecznie aplikowała w NCBR. W październiku br. kształcenie na kierunku lekarskim rozpoczęła pierwsza 60-osobowa grupa studentów.
Już 1 grudnia nastąpi rozstrzygnięcie X Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Do finału jubileuszowego konkursu Kapituła nominowała następujące dzieła: dr Magdaleny Chułek Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, Wyd. Nauk. UMK (seria Monografie FNP); dr hab. Emilii Kledzik Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego, Wydawnictwo „Poznańskie studia Polonistyczne”; prof. Piotra Madajczyka Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina, Instytut Pileckiego; prof. Krzysztofa Stachewicza Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne, TAiWPN Universitas; prof. Andrzeja Turowskiego Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w koedycji z Wydawnictwem Słowo/obraz terytoria. Nagroda Kotarbińskiego została ustanowiona w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki. Na dziesięć konkursów wpłynęło 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. Dotychczasowi laureaci Nagrody to: prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki, dr Jakub Gałęziowski. Nagroda dla autora najlepszej książki humanistycznej wynosi 70 tys. zł. Autor zwycięskiej pozycji, którego nazwisko poznamy podczas uroczystej gali, dołączy do elitarnego grona laureatów nagrody.
Opracował Piotr Kieraciński
Współpraca: Aneta Adamska, Ewa Chojnacka, Maciej Kowalewski, Szymon Ł. Różański, Małgorzata Syrda-Śliwa, Robert Szwed, Agnieszka Ślązak–Gwizdała, Łukasz Wspaniały
Wykorzystano serwisy prasowe szkół wyższych, placówek badawczych i instytucji otoczenia nauki.
Więcej aktualności na naszej stronie internetowejwww.forumakademickie.pl
oraz na naszych profilach na Facebookui na platformie X