logo
FA 11/2022 okolice nauki

Aneta Zawadzka

Już czas, by wstać z kozetki

Już czas, by wstać z kozetki 1

Przed każdym intensywnym treningiem niezbędna jest rozgrzewka, wie o tym dobrze każdy sportowiec. Powolne rozciąganie poszczególnych partii ciała chroni organizm przed niebezpieczeństwem odniesienia kontuzji i pozwala przyzwyczaić ciało do kolejnej porcji wysiłku. Ale samo wytrenowanie tężyzny fizycznej nie wystarczy, aby stanąć do rywalizacji w biciu kolejnych rekordów. Do tego potrzebna jest także dbałość o rozwój sfery mentalnej. Jedną z ważniejszych umiejętności, którą należy w tym obszarze opanować, jest sprawne radzenie sobie ze stresem. O tym, jak skutecznie nauczyć się nim zarządzać, dobrze wie Zdzisław Sybilski. Ów psycholog specjalizujący się w psychologii emocji, sportu, seksuologii oraz psychoterapii behawioralno-kognitywnej jest właścicielem laboratorium psychofizjologicznego, w którym od lat zajmuje się rozwiązywaniem ludzkich problemów za pomocą metod opartych na najnowszych odkryciach naukowych. Dzięki książce Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych możemy zajrzeć do jego wnętrza, by przekonać się, że efektywność prowadzonych terapii wynika z rezygnacji traktowania psychologii, jak pisze autor, jako przygody, „w której badacz wyposażony w pięć zmysłów i papierowe testy daje odpowiedzi wykraczające poza nasze zmysłowe poznanie. Tak możemy badać tylko cienie umysłu i wśród upiorów błędnych wniosków spekulować na temat psychologicznych problemów naszych pacjentów”. Teraz bowiem nadeszła era, w której dominować powinny testy genetyczne, funkcjonalny rezonans magnetyczny czy analizowane komputerowo biomarkery. Chodzi o to, by „ustrzec się przed lawiną bezsensu na temat naszej psychiki”, podkreśla Zdzisław Sybilski.

Autor skonstruował książkę w taki sposób, by formą przypominała wizytę w gabinecie specjalisty, stąd nie może dziwić obecność zapisów pochodzących z sesji, w których uczestniczyli różni pacjenci, oczywiście z zachowaniem dbałości o pełną anonimizację wszelkich danych mogących przyczynić się do identyfikacji poszczególnych osób. To, co ważne i co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, to fakt, że spektrum problemów, z którymi ludzie zgłaszają się do psychologa jest niezwykle szerokie, od permanentnego stresu, przez różnego rodzaju fobie, do ogromnej traumy. To, co jeszcze ważniejsze, wszystkie przypadki opisane w książce znalazły swój szczęśliwy finał. Ten jakże wymierny sukces nie byłby oczywiście możliwy bez umiejętnego wykorzystania przez psychologa najnowszych rozwiązań techniki. Metoda deprywacyjna i fotonowa, hipnoza relaksacyjna i medyczna, a także trening autogenny oraz warunkowanie podprogowe, to one właśnie dają szansę poprawy i to w stosunkowo krótkim okresie, bo zazwyczaj już po odbyciu dziesięciu kolejnych sesji. Na wypadek, gdyby w gronie czytelników znaleźli się jednak jacyś niedowiarkowie, im autor pozostawia świadectwa pacjentów, których życie, czasami po wielu latach kolejnych nieskutecznych terapii, uległo spektakularnej zmianie na lepsze.

Podsumowaniem całej lektury może być stwierdzenie, że oto nadszedł już czas, by odrzucić stare przyzwyczajenia i mity narosłe wokół dziedziny, jaką jest psychologia. Czas, kiedy zamiast wielogodzinnych sesji polegających na analizowaniu przeszłych zdarzeń i związanych z nimi emocji, trzeba korzystać z dostępnych i sprawdzonych pod względem naukowym metod diagnostyki, które stanowią gwarancję realnej pomocy. To ważny sygnał dla osób zmagających się, często latami, z różnego rodzaju zaburzeniami i tracących nadzieję na możliwe polepszenie swojego dobrostanu.

Warto jeszcze dodać, że w recepcji podawanych treści niezwykle przydatne jest specyficzne poczucie humoru autora. Przybierany przez niego po wielokroć nieco żartobliwy ton wypowiedzi w żadnym stopniu nie umniejsza ciężaru gatunkowego przedstawianych zagadnień, a jedynie pokazuje, że o rzeczach ważnych można mówić bez zbędnego zadęcia.

Aneta Zawadzka

Zdzisław SYBILSKI, Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych, Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022.

Wróć