logo
FA 1/2024 okolice nauki

Aneta Zawadzka

Naukowa bombonierka

Naukowa bombonierka 1

Zgrabnie opakowana i treściowo wypełniona po brzegi, taka jest książka Konrada Skotnickiego 111 faktów, które zniszczą twoje wyobrażenie o świecie. Autor, znany jako Doktor z TikToka, ma w tej popularnej aplikacji społecznościowej imponujące grono obserwatorów. Ich liczba, jak sam pisze, wynosi ponad 500 tysięcy. Co przyciąga takie rzesze fanów? Można się domyślać, że znaczenie ma zarówno atrakcyjna forma prezentacji, jak również interesująca czy wręcz w wielu przypadkach niezwykle intrygująca treść. Konrad Skotnicki stara się bowiem za każdym razem wprowadzać elementy nowości i nowinek z różnych dziedzin wiedzy, które będą w stanie zaskoczyć jego odbiorców. To mu się udaje, a trzeba przyznać, że sztuką jest nabycie umiejętności kondensowania w krótkim czasie maksymalnej ilości inspirujących wiadomości.

Ktoś mógłby zapytać, czy podobna sztuka może sprawdzić się równie dobrze w przypadku zupełnie innego rodzaju medium, jakim jest książka? Otóż konwencja przejęta z TikToka polegająca na szybkim i wizualnie atrakcyjnym przekazywaniu różnorakich historyjek, w tym przypadku ciekawostek o otaczającej nas rzeczywistości, zdaje egzamin także w formie pisanej. To z pewnością zasługa, po pierwsze umiejętnego wyłuskiwania przez autora atrakcyjnych wiadomości, jak chociażby o tym, że Bluetooth ma coś wspólnego z wikingami, albo że ramiona ośmiornicy mają własny umysł, a alkohol wcale nie rozgrzewa organizmu, zaś pszczoły można wytresować do wykrywania materiałów wybuchowych. Po drugie zaś sprawnego poruszania się Skotnickiego w świecie słowa, po trzecie wreszcie jego niezwykłego poczucia humoru.

Charakterystyczną cechą książki są krótkie rozdziały, z których każdy opowiada inną historię, oraz jasny podział na sześć określonych kategorii. Mamy więc: ogień, powietrze, wodę, ziemię, a także eter i człowieka. Skąd taki układ? Jak czytamy: „Cóż, na początku sprawa wydawała się mnie i mojemu redaktorowi dość prosta: czy da się lepiej zorganizować zbiór ciekawostek o świecie, niż dzieląc je (na wzór szacownego ojca filozofii zachodniej Arystotelesa) według czterech żywiołów, które ten świat budują? Ale szybko pojawił się problem, bo gdzie tu przypasować na przykład odcinek o klawiaturze i kolejności klawiszy?”.

Bez wątpienia Skotnicki jest profesjonalistą. Ma doktorat z chemii i przez lata prowadził badania nad potencjalnymi lekami na raka. Ale przede wszystkim, jak sam przyznaje, jest pasjonatem nauki. I właśnie tę jego pasję i zaangażowanie wyczuwa się w każdym momencie lektury. Dzięki takiej postawie łatwiej jest podjąć osobistą decyzję, by także zostać odkrywcą i już na własną rękę rozpocząć poważną przygodę z eksploracją rzeczywistości. Do tego zresztą zachęca sam autor, czyniąc zastrzeżenie, że to, co on proponuje, jest pewnym wstępem do dalszych poszukiwań. Nic bowiem, powiada, nie może zastąpić poważnych źródeł naukowych, warto więc sięgać do artykułów i opracowań przygotowanych przez badaczy. Dla tych natomiast, którzy chcieliby od zaraz wkroczyć na ścieżkę poszukiwaczy, pomocna może być zamieszczona na końcu lista portali internetowych, kanałów na YouTube czy książek.

Doktorowi z TikToka warto pogratulować determinacji w działaniu na rzecz podsycania zainteresowania rzeczywistością w wielu jej wymiarach oraz zdolności do kreowania takich form przekazywania wiedzy, które umożliwiają dostęp do niej szerokiemu gronu odbiorców. Lektura jego książki może być czystą przyjemnością dla każdego, nie wymaga bowiem żadnego wcześniejszego przygotowania. Wystarczy po prostu mieć w sobie ciekawość świata. Niby proste, ale jak podkreśla Konrad Skotnicki, jednak nie dla wszystkich.

Aneta Zawadzka

Konrad SKOTNICKI, Doktor z TikToka. 111 faktów, które zniszczą twoje wyobrażenie o świecie, Znak Literanova, Kraków 2023.

Wróć