logo
FA 1/2024 informacje i komentarze

Konstytuuje się RDN

Podczas pierwszego zebrania plenarnego Rady Doskonałości Naukowej drugiej kadencji, które odbyło się 8 stycznia br., dokonano wyboru wiceprzewodniczących i sekretarza RDN. Wiceprzewodniczącymi zostali profesorowie Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Rady pierwszej kadencji oraz Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który był wiceprzewodniczącym RDN pierwszej kadencji. Sekretarzem RDN został prof. Mansur Rahnama-Hezavah, chirurg szczękowo-twarzowy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który był członkiem RDN pierwszej kadencji. Przewodniczący Rady drugiej kadencji, prof. Bronisław Sitek, prawnik z Uniwersytetu SWPS, został jeszcze w październiku 2023 roku mianowany na to stanowisko przez ówczesnego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Prof. Sitek był w pierwszej kadencji RDN jej sekretarzem. Pozostali członkowie Prezydium Rady – przewodniczący dziesięciu zespołów dziedzinowych – zostaną wyłonieni do końca stycznia br. podczas posiedzeń poszczególnych zespołów.

Skład Rady Doskonałości Naukowej drugiej kadencji został wybrany spośród i przez samodzielnych pracowników naukowych w wyborach przeprowadzonych w ubiegłym roku. Radę tworzy 169 osób reprezentujących 55 dyscyplin naukowych (to 7 więcej niż w Radzie pierwszej kadencji) i skupionych w dziesięciu zespołach dziedzinowych. Każdą dyscyplinę reprezentuje w RDN 3 członków, przy czym dwie dyscypliny, które jednocześnie są odrębnymi dziedzinami, tj. nauki o rodzinie i nauki weterynaryjne, reprezentowane są przez 5 osób każda.

Raport OPI za rok 2022 informuje, że kobiety stanowią 48,4% nauczycieli akademickich. W Radzie Doskonałości Naukowej drugiej kadencji zasiada 50 kobiet, co stanowi 29,6% jej członków. Najwięcej pań – 12 – jest w Zespole II Nauk Inżynieryjno-Technicznych. Stanowią one 40% składu zespołu. Procentowo najwięcej pań reprezentuje Zespół IX Nauk o Rodzinie – są tylko 3, ale stanowią aż 60% członków pięcioosobowego zespołu. Po 9 kobiet jest w zespołach: I Nauk Humanistycznych (33% składu zespołu), V nauk Społecznych (25%). W Zespole III Nauk medycznych zasiada 5 pań (33%). Po 4 panie zasiadają w zespołach: IV Nauk Rolniczych (33% składu zespołu) i VIII Sztuki (44%). W Zespole VI Nauk Ścisłych i Przyrodniczych są 3 kobiety (12,5%), a w Zespole X Nauk Weterynaryjnych jedna (20%). Ani jednej pani nie ma w sześcioosobowym Zespole VII Nauk Teologicznych. Tylko jedna dyscyplina reprezentowana jest w RDN przez same panie – to inżynieria bezpieczeństwa w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

(p)

Wróć