logo
FA 05/2020 Informacje i komentarze

Kim jest nowy minister

Kim jest nowy minister 1

Wojciech Murdzek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zastąpił Jarosława Gowina, który na początku kwietnia podał się do dymisji.

Nowy szef resortu jest z wykształcenia inżynierem elektronikiem. Urodził się 13 grudnia 1957 r. w Świdnicy. W 1981 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, a w 1988 r. na tej samej uczelni – studia podyplomowe na kierunku projektowanie systemów mikroprocesorowych. Jest też absolwentem studiów podyplomowych na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

W latach 1981–1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Między 1990 a 1998 r. zasiadał w Radzie Miejskiej w Świdnicy, najpierw jako radny, a później wiceprzewodniczący. W latach 1999–2002 był starostą powiatu świdnickiego, a od 2002 do 2014 r. przez trzy kadencje sprawował urząd prezydenta Świdnicy. W latach 2014–2015 był radnym Rady Powiatu Świdnickiego.

Jest działaczem partii Porozumienie. W październiku 2019 roku został wybrany do Sejmu IX kadencji z listy PiS w Wałbrzychu. Wcześniej przez cztery lata zasiadał w Sejmie VIII kadencji. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Był również członkiem sejmowych komisji: gospodarki i rozwoju, finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. Jako parlamentarzysta pracował nad „ustawami o innowacyjności”, określającymi warunki prowadzenia i poprawiającymi otoczenie prawne działalności innowacyjnej. Od 5 grudnia 2019 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Zasiadał w Radzie Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Aktywnie angażuje się w działalność społeczną, m.in. w Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom „Ut unum sint” (od 1990 r. jest prezesem). Wspiera też Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Jest wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia „Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej”. W latach 2001–2007 był prezesem Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, które współzakładał.

Wróć