logo
FA 04/2020 INFORMACJE I KOMENTARZE

Specjaliści od materiałów

Fot . TopGaN Lasers

Dziesięć zespołów badawczych z Polski znalazło się wśród laureatów konkursu organizowanego przez sieć M-ERA.NET, finansującą badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. Do sieci należą 43 organizacje z 32 krajów, w tym polskie Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W konkursie złożono 233 wnioski. Finansowanie w wysokości 26,9 mln euro otrzymało 37 projektów. Sześć z nich będzie pilotowanych przez Polaków. Dwoje liderów wywodzi się z Politechniki Łódzkiej. Prof. Tomasz Czyszanowski z Instytutu Fizyki PŁ pokieruje projektem TRAVEL, w którym wezmą udział naukowcy z LAAS-CNRS Toulouse oraz Politechniki Warszawskiej. Ich zadaniem będzie wytworzenie półprzewodnikowych laserów z pionową wnęką rezonansową (VCSEL), które są najmniejszymi źródłami światła laserowego. W ostatnim czasie przyczyniły się one do szybkiego wzrostu przepustowości lokalnych sieci telekomunikacyjnych oraz masowego zastosowania czujników rozpoznających przedmioty, twarze oraz gesty, stając się niezbędnym elementem pojazdów autonomicznych, robotów, dronów czy telefonów komórkowych. Inżynierowie podejmą próbę zwiększenia efektywności energetycznej laserów VCSEL, m.in. poprzez zastosowanie nowej struktury przezroczystych elektrod o bardzo wysokiej przewodności.

Dr inż. Anna Karczemska z Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ poprowadzi projekt AnBaCo, w wyniku którego powstaną powłoki antybakteryjne o właściwościach drobnoustrojobójczych. Zastosowana zostanie technologia osadzania powłok zol-żel. Znajdą one zastosowanie w życiu codziennym, np. w transporcie publicznym, supermarketach, toaletach oraz w medycynie. Partnerem jest Uniwersytet Techniczny w Libercu.

Koordynacją dwóch kolejnych przedsięwzięć zajmą się inżynierowie z Sieci Łukasiewicz. Dr hab. Michał Borysiewicz z Instytutu Technologii Elektronowej wraz z Instytutem Wysokich Ciśnień PAN, węgierskim Instytutem Fizyki Technicznej i Nauk o Materiałach oraz Izraelskim Instytutem Technicznym Technion (OxyGaN) spróbuje zwiększyć wydajność niebieskich i niebiesko-fioletowych diod laserowych opartych na azotku galu. Nowa technologia ma umożliwić produkcję tańszych, ale bardziej wydajnych energetycznie diod dla przemysłu samochodowego, wyświetlaczy, spawalnictwa (na fot.).

Prof. Anna Kozłowska, kierownik Zakładu Optoelektroniki w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych, opracuje nowy materiał funkcjonalny oparty na warstwowej ceramice oraz wykorzystujący zjawisko powierzchniowego rezonansu plazmonowego. Będzie to innowacyjny komponent do oświetlenia i sensoryki w ochronie środowiska, diagnostyce medycznej czy wykrywaniu skażeń wody. Partnerzy w NewILUMIS to: Politechnika Warszawska, Instytut Badań Ceramicznych w Limoges, Instytut Fraunhofera IKTS.

Prof. Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej wraz z partnerami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kapsztadzie (IsoWire) pracuje nad nowym typem urologicznego drutu prowadzącego z bioaktywnym hydrożelowym pokryciem, zdolnym do szybkiego miejscowego uwalniania substancji aktywnej (izoprenaliny), która powoduje rozluźnienie mięśni gładkich w ścianie moczowodu pacjenta. Stosowanie go w praktyce klinicznej ograniczy konieczność implantacji stentów urologicznych przed wykonaniem chirurgicznego usuwania kamieni nerkowych oraz zredukuje częstotliwość występowania urazów tkanek moczowodu powstających w trakcie tego zabiegu.

Dr hab. inż. Magdalena Maria Mieloszyk z Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk jest liderem projektu AMCSS, który dotyczy kompozytowych struktur inteligentnych z wbudowanymi czujnikami światłowodowymi typu FBG wytwarzanych metodami drukowania przestrzennego. Badania zrealizuje z naukowcami z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN oraz Uniwersytetu Technicznego w Kownie.

Ponadto cztery inne nasze zespoły uczestniczyć będą w projektach koordynowanych przez zagraniczne podmioty, a dotyczących: technologii produkcji wyrobów budowlanych wykonanych z ekologicznych, wysoko wydajnych kompozytów włóknistych z enkapsulowanego materiału przemiany fazowej do zastosowań w budownictwie zeroemisyjnym (Politechnika Warszawska), syntezy i charakterystyki nowych materiałów hybrydowych 2D do zastosowań jako superkondensatory (Uniwersytet Warszawski), funkcjonalnych światłowodów mikrostrukturalnych w zakresie średniej podczerwieni do zastosowań w laserowych czujnikach gazów na potrzeby ochrony środowiska (Politechnika Wrocławska) oraz bioaktywnych implantów palców dla pacjentów po amputacji (Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN).

traman

Wróć