Łukasz Wojdyga zrezygnował ze stanowiska dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jego dymisję przyjął 31 marca premier Mateusz Morawiecki. To właśnie Łukasz Wojdyga tworzył od podstaw nową agencję grantową, która zaczęła działalność w 2017 roku. Był jej pierwszym dyrektorem, wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW i zarazem pełnomocnika ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. utworzenia NAWA.
Już w pierwszym roku funkcjonowania NAWA uruchomiono ponad dwadzieścia programów w kilku obszarach: indywidualnej mobilności naukowców, wsparcia instytucji w umiędzynarodowieniu, mobilności studenckiej, promowania nauczania języka polskiego. Agencja operowała wówczas budżetem na poziomie blisko 120 milionów złotych, a baza ekspertów liczyła blisko 2 tys. osób. Od tego czasu programy im. Stanisława Ulama, im. prof. Franciszka Walczaka czy im. Mieczysława Bekkera stały się sztandarowymi pozycjami w corocznej ofercie. Sukcesem zakończyły się też pierwsze dwie edycje programu „Polskie Powroty”, w ramach którego do pracy na polskich uczelniach i w instytutach powróciło 42 naukowców z ośrodków m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Japonii, Singapurze, Korei Południowej.
– Pełną zdolność operacyjną NAWA osiągnie w ciągu 2-3 lat – zapowiadał Wojdyga na naszych łamach pod koniec 2018 roku (wywiad w FA nr 11/2018). I dodawał: – Najważniejszym, co się nam udało, jest zespół ludzi. To specjaliści z różnych obszarów, kompetentni, którzy zdobywali doświadczenie w najlepszych „siostrzanych” wobec NAWA instytucjach.
Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi Łukasza Wojdygę na stanowisku dyrektora NAWA. Do czasu mianowania nowego dyrektora, funkcję p.o. dyrektora pełnić będzie Agnieszka Stefaniak-Hrycko, od momentu powstania NAWA odpowiedzialna za tworzenie oferty programowej dla doktorantów i naukowców. Jest absolwentką Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów podyplomowych z zakresu administracji i zarządzania realizowanych na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Leona Koźmińskiego i Collegium Civitas. W latach 2003–2017 pracowała w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, początkowo na stanowiskach eksperckich, a następnie kierowniczych, w tym jako zastępca dyrektora Departamentu Nauki w MNiSW. Jest autorką bądź współautorką programów ministra wspierających młodych naukowców, naukowców prowadzących badania z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, współpracy międzynarodowej oraz związanych ze społeczną odpowiedzialnością nauki. W 2017 r. była stypendystką Departamentu Stanu USA w ramach International Visitor Leadership Program.
karma